Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow нас-нач arrow НАЦІОНАЛІЗАЦІЯ ЗЕМЛІ
   

НАЦІОНАЛІЗАЦІЯ ЗЕМЛІ

—скасування приватної власності на землю і передача у держ. власність землі з її надрами, водами та лісами. Має різний соціально-екон. і політ, зміст залежно від істор. епохи та від того, ким і в інтересах якого класу здійснюється (див. Націоналізація). К. Маркс довів паразитичний характер приватної власності на землю за капіталізму і обгрунтував істор. неминучість скасування її. Розвиваючи теорію земельної ренти К. Маркса, В. І. Ленін розробив питання про Н. з. як складову частину більшовицької аграрної програми (див. Аграрна програма КПРС), як вирішальну передумову перемоги соціалістичних відносин на селі (див. Аграрне питання).

Відразу ж після перемоги Великої Жовти. соціалістич. революції в Росії Декретом про землю в Рад. країні було назавжди скасовано приватну власність на землю, яка передавалась безплатно, без будь-якого викупу в безстрокове користування селянам. У грудні 1917 1-й Всеукр. з'їзд Рад поширив дію Декрету про землю на Україну. Після возз'єднання укр. земель в єдиній Українській Рад. д-ві Н. з. проведено і на тер. Зх. України, Пн. Буковини та Закарпаття.

Внаслідок Н. з. ліквідовано абсолютну земельну ренту. Право розпоряджатися всією землею та диференціальною рентою передано Рад. дві. На націоналізованих землях створено великі держ. с.-г. підприємства (радгоспи), проведено колективізацію всіх сел. г-в (колгоспи). Загальнонар. власність забезпечила необмежені можливості планомірної (в масштабах д-ви) організації раціонального використання зем. ресурсів на основі всебічної механізації виробн., меліорації земель з додержанням всіх вимог щодо охорони природи. Націоналізацію всієї землі проведено також в МНР. В ін. соціалістичних країнах здійснено часткову Н. з. (див. Аграрні реформи). Доспід проведення Н. з. в СРСР та в ін. соціалістичних країнах має міжнародне значення.

П. Ф. Веденичев.

 

Схожі за змістом слова та фрази