Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГЕТЬМАНСЬКІ СТАТТІ
   

ГЕТЬМАНСЬКІ СТАТТІ

- державно-правові документи, що визначали сусп.-політ, устрій Укр. д-ви — Гетьманщини 17—18 ст. та її взаємовідносини з Рос. д-вою. Здебільшого вони укладалися з нагоди виборів нового гетьмана як своєрідні угоди між козац. старшиною на чолі з гетьманом та представниками моск. царя.

У багатьох угодах містилися посилання на Березневі статті 1654 гетьмана Б. Хмельницького, вони дещо конкретизували, змінювали або скасовували окр. пункти цього договору. Г. с. відображали осн. тенденцію цар. уряду — планомірно наступати на права, що забезпечували особливий статус Гетьманщини, і передусім це стосувалося самостійності гетьм. влади. Проводячи політику нац. гноблення, розпалюючи розбрат в Україні, моск. царат обмежував її суверенні здобутки, підпорядковував внутр. життя Гетьманщини своїм самодерж. інтересам. Г. с. називали або іменем гетьмана, який підписав їх, або за місцем, де було прийнято документ. Відомі статті Переяславські 1659 Ю. Хмельницького, Батуринські 1663 та Московські 1665 І. Брюховецького, Глухів-ські 1669 Д. Многогрішного, Конотопські 1672 та Переяславські 1674 І. Самойловича, Коломацькі 1687 І. Мазепи, Решетилівські 1709 І. Скоропадського, «Рішительні (конфірмовані) пункти» 1728 Д. Апостола (див. окр. статті).

Літ.: Яковлів А. Укр.-моск. договори в XVII—XVIII віках. УЇЖ, 1993, № 4-12; 1994, № 1-4, 6; 1995, № 2, 6; Історія д-ви і права України, ч. І. К., 1996.

В. А. Чехович.

 

Схожі за змістом слова та фрази