Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПЕРЕЯСЛАВСЬКІ СТАТТІ 1674
   

ПЕРЕЯСЛАВСЬКІ СТАТТІ 1674

- договірні умови між рос. урядом і гетьманом Лівобереж. України І. Самойловичем про політ, і прав, становище України у складі Моск. д-ви. Укладені під час обрання І. Самойловича гетьманом «обох сторін Дніпра» на козац. раді в м. Переяславі (тепер Переяслав-Хмельницький Київ, обл.), на яку прибула старшина укр. правобереж. полків. Повна назва док-та — «Статті, постановлені в Переяславі з гетьманом обох сторін Дніпра Іваном Самойловичем». П. с. 1674 складалися з 20 статей. Вони багато в чому повторювали положення Конотопських статей 1672, були черг', кроком в обмеженні автономії України. У статтях йшлося, зокрема, про «вічне підданство» Гетьманщини рос. цареві, відмову у військ, допомозі тур. султанові, запобігання зловживанням гетьмана у стосунках з козацькою старшиною і притягнення її до відповідальності тільки за рішенням ради старшини або суду, негайне видання Гетьманщиною злочинців — утікачів з рос. земель. Кількість реєстрових козаків порівняно з добою Б. Хмельницького зменшувалася утричі й становила 20 тис. чол.

Землі та ін. маєтності козац. старшини після смерті володаря передавалися у власність дружині й дітям (ст. 14). Дружини козаків, які залишилися без чоловіків, звільнялися від сплати податків, але якщо вони виходили заміж за міщанина чи селянина, то, відповідно, переходили до ін. стану і таких привілеїв позбавлялися. Двори козаків було звільнено від військ, постоїв. Ці повинності покладалися виключно на міщан і селян.

П. с. 1674 позбавляли Гетьманщину права на зовн. зносини. Стаття 3 зобов'язувала гетьмана у разі отримання листів від зарубіж. монархів негайно відправляти їх до Москви в нерозпечатаному вигляді. Цар брав на себе зобов'язання інформувати старшину про хід і результати міжнар. переговорів Моск. д-ви. Передбачалося повернення додому військовополонених-українців, які перебували в Московщині. Суттєво обмежувалося право укр. купців у торгівлі вином і тютюном під приводом того, що це руйнує цар. казну. Під страхом жорстокого покарання заборонялося вивозити з України тютюн і вино. Як і попередні Статті, П. с. 1674 тісно прив'язували Україну до Росії. Але Росія не дотримувалася домовленостей. Умови П. с. 1674 перекреслив «Вічний мир» 1686 між Моск. д-вою і Річчю Посполитою, згідно з яким Правобережна Україна відійшла до Польщі.

Літ.: Статьи, постановленные в Переяславе с Гетманом обоих сторон Днепра, Иваном Самойловичем. - Челобитная Ген. Старшины и всего войска Малороссийского в измене и во многом неистовстве Гетмана Ивана Самуиловича. - Выписка об отрешении Гетмана Самуиловича от Гетманского достоинства, и ссылка его с детьми по разным городам.

В кн.: Источники Малорос, истории, собранные Д. Н. Бантышем-Каменским, ч. 1. М., 1858; Історія України: нове бачення, т. 1. К., 1995; Мироненко О. М. Еволюція вітчизн. конституціоналізму «від Богдана до Івана» (1648—1687). «Вісник Академії прав, наук України», 1999, № 3(18), № 4(19).

О. М. Мироненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази