Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow грод-гудз arrow ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА В США 1861-65
   

ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА В США 1861-65

- війна між північними та південними штатами. Мала характер бурж.-демократичної революції. Рабство на Пд. (в 16 з 34 штатів, 1861) гальмувало розвиток капіталізму в США. В економіці країни зберігався аграрний, напівколоніальний уклад. Інтереси плантаторів представляла Демократична партія. В 1854 засн. Респ. партію, радикальне крило якої разом з аболіціоністами (див. Аболіціонізм) виступало за скасування рабства. Рабовласники шукали виходу з кризи в колонізації земель на Зх. країни й намагалися поширити рабство на Пн. Обрання А. Лінкольна, кандидата від республіканців, президентом 1860 було приводом до заколоту й виходу південних штатів із складу США. 4.II 1861 було створено Конфедерацію з 11 рабовласницьких штатів на чолі з Дж. Девісом. Рабовласники, які розраховували на збройну підтримку з боку Англії і Франції, 12.IV 1861 нападом на Форт-Самтер (Пд. Кароліна) розв'язали громадянську війну. її 1-й етап (1861-62) характеризувався військ. перевагою Пд. Під тиском нар. мас уряд Пн. перейшов до революц. методів боротьби, вжив заходів, що сприяли переломові в ході війни (гомстедакт, звільнення рабів, конфіскація майна заколотників, страта за держ. зраду, реорганізація армії, чистка офіцерського корпусу). На командні посади було призначено нових генералів - У. Гранта, В. Шермана, Ф. Шерідана. До армії влилося бл. 190 тис. негрів, кол. рабів. На боці Пн. воювали й волонтери - німці, ірландці, італійці, французи, росіяни, поляки. З них було сформовано окремі військ. частини, в т. ч "Польс. легіон" з Нью-Йорка. Командиром полку добровольців м. Чікаго був росіянин І. В. Турчанінов (бригадний генерал, 1865). Доброзичливе ставлення Росії та ряд кроків, зроблених нею на користь уряду Лінкольна, зміцнило міжнар. становище Пн. штатів. Революц. характер війни та провал планів іноз. інтервенції різко змінили хід воєнних дій. Виявилась екон. перевага Пн. На 2-му етапі війни (1863-65) армія Пд. зазнала серйозних поразок. 9.IV 1865 війська Пд. під командуванням ген. Р. Лі капітулювали біля Аппоматоксу, в червні було розгромлено рештки заколотників. Рабство було скасовано. Вся держ. влада перейшла до рук буржуазії. Рушійну силу революції становили робітники, фермери й негри-раби. Проте її не було завершено; негри не дістали землі й рівноправ'я. Залишилися великі латифундії плантаторів. В 1869-70 почався наступ реакції, яка частково відновила на Пд. довоєнні порядки.

Однак громадян. війна поклала край екон. і політ. роздробленості США, відкрила шлях розвиткові капіталізму в пд. районах країни (т. з. бурж. Реконструкція Півдня 1865-77).

Літ.: Маркс К. і Енгельс Ф. Твори: т. 15. Маркс К. Громадянська війна в Північній Америці.- Громадянська війна в Сполучених Штатах.- Енгельс Ф. Уроки американської війни; Ленін В. І. Лист до американських робітників. Повне зібрання творів, т. 37; Малкин М. М. Гражданская война в США и царская Россия. М. - Л., 1939; К столетию гражданской войны в США. М., 1961; Иванов Р. ф. Ав-раам Линкольн и гражданская война в США. М. 1964.

Н. М. Маркіна.

Громадянська війна в сша 1861-65

 

Схожі за змістом слова та фрази