Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow поп-право об arrow ПОСТАНОВА СУДУ
   

ПОСТАНОВА СУДУ

- процес, акт у суд. справі, який виноситься суддею одноособово, а також акт, який приймається пленумами ВС України і вищих спеціаліз. судів та президіями ВС України, вищих спеціаліз. судів, Апеляційного суду України і Касаційного суду України, апеляц. судів областей і прирівняних до них судів. Оформляється окр. док-том або заноситься до протоколу суд. засідання. У всіх крим. справах, що надійшли до суду від прокурора, суддя одноособово вирішує питання, пов'язані з поперед, розглядом справи, і за результатами виносить відповід. постанову про: призначення справи до суд. розгляду, зупинення провадження у справі, повернення справи прокуророві, направлення справи за підсудністю, закриття справи, повернення справи на дод. розслідування (ст. 237, 244 КПК України).

Під час суд. розгляду крим. справи постанови виносяться суддею, який одноособово розглядає цю справу в першій інстанції, з таких питань про: направлення справи для провадження дод. розслідування; порушення справи за новим обвинуваченням або щодо нової особи; закриття справи, обрання, зміну або скасування запобіжного заходу; застосування заходів безпеки; відводи прокурора, експерта, перекладача, секретаря суд. засідання; призначення експертизи; привід підсудного, потерпілого, свідка, які не з'являються до суду без поважних причин; розшук підсудного, який ухилився від суду, тощо. Ці постанови виносяться у нарадчій кімнаті, викладаються в окремому процес, док-ті й підлягають оголошенню у суд. засіданні (не оголошуються лише постанови про забезпечення безпеки учасників процесу). Постанови судді про порядок дослідження доказів, вирішення клопотань, заявлених у суд. засіданні, відкладення і зупинення розгляду справи та ін. приймаються на місці та заносяться до протоколу суд. засідання. П. с. виноситься головою відповідного суду про відвід судді (голови суду), який одноособово розглядає справу (ст. 57 КПК і ст. 22 ЦПК України), а також суддею за результатами розгляду скарг на постанови органів дізнання, слідчого, прокурора, вирішення питань про застосування, скасування і зміну запобіжного заходу у вигляді взяття під варту, проведення обшуку житла чи ін. володіння особи, примус, виїмки з цих же об'єктів, а головою апеляц. суду або його заступником — про накладення арешту на кореспонденцію чи зняття інформації з каналів зв'язку. У справах, які порушуються за скаргою потерпілого, П. с. виносяться при вирішенні суддею питання про порушення крим. справи і призначення її до розгляду, а також про відмову в порушенні крим. справи. П. с. приймаються за наслідками вирішення справ про застосування примусових заходів виховного і медичного характеру, а також при вирішенні суддею одноособово питань, пов'язаних з виконанням вироку (про застосування умовно-дострокового звільнення від покарання та заміни його більш м'яким, про погашення і зняття судимості, застосування примусового лікування до засуджених, які є алкоголіками чи наркоманами, і його припинення та ін.).

У процесі розгляду крим. справ у порядку апеляц. оскарження виносяться П. с. з таких питань: у суді першої інстанції — про залишення апеляції без руху, визнання апеляції такою, що не підлягає розгляду, відновлення пропущеного строку на подачу апеляції чи відмову в його відновленні; при попередньому розгляді справи апеляц. судом — з питань, пов'язаних з підготовкою справи до апеляц. розгляду, а також про відмову у прийнятті апеляції до свого розгляду, зупинення провадження у справі, повернення справи до суду першої інстанції; застосування примус, заходів виховного чи мед. характеру. У справах про адміністративні правопорушення суддями місцевих судів виносяться П. с. таких видів: накладання адм. стягнення; застосування заходів впливу до неповнолітніх; закриття справи.

Постанова судді у справах про адм. правопорушення може бути скасована або змінена за протестом прокурора постановою самого судді, а також, незалежно від наявності протесту прокурора, — постановою голови вищестоящого суду. Постанови, винесені суддею одноособово, є обов'язковими для виконання держ. і громад, органами, підприємствами, організаціями, посад, особами та гр-нами. Пленуми і президії ВС України та вищих спеціаліз. судів, президії Апеляційного і Касаційного судів України, апеляц. судів областей і прирівняних до них судів приймають постанови з орг. та ін. питань у межах своїх повноважень,

В. Т. Маляренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази