Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НЕПРАВОСУДНИЙ ВИРОК, РІШЕННЯ, ХВАЛА АБО ПОСТАНОВА
   

НЕПРАВОСУДНИЙ ВИРОК, РІШЕННЯ, ХВАЛА АБО ПОСТАНОВА

- суд. акт, винесений всупереч встановленим фактичним обставинам справи або з істотним порушенням норм матеріального чи процес, закону. Вирок, ухвала чи постанова у кримінальній справі є неправосудними, якщо засуджено невинного або виправдано винного, чи безпідставно звільнено від покарання, призначено явно несправедливе (занадто суворе чи занадто м'яке) покарання, неправильно кваліфіковано злочин, внаслідок чого призначено несправедливе покарання тощо.

Рішення, ухвала або постанова в цивільній справі є неправосудними, якщо задоволено необгрунтований позов або безпідставно відмовлено в задоволенні позов, вимог, позов задоволено в меншому чи більшому обсязі, ніж передбачено законом. Постанова у справі про адм. правопорушення є неправосудною у випадку безпідставного притягнення до адм. відповідальності чи звільнення від відповідальності винної особи, неправильного визначення розміру стягнення тощо. Ухвали і постанови апеляц. суду і касац. інстанції є неправосудними, якщо ними необгрунтовано скасовуються чи змінюються законні вироки і рішення або, навпаки, залишаються без зміни незаконні суд. акти. Винесення суддями завідомо Н. в., р., у. або п. є злочином проти правосуддя і тягне крим. відповідальність за ст. 375 КК України. Цей злочин порушує норм, роботу органів правосуддя, підриває авторитет суд. влади в д-ві, порушує права і законні інтереси гр-н, які є сторонами в цив. справі, а також підсудними та ін. учасниками крим. процесу. За ст. 375 КК кваліфікується винесення суддями (суддею) будь-якого суд. органу завідомо неправосудного акту в будь-якій справі, що знаходиться у їх (його) провадженні. Для наявності складу злочину не має значення, якою суд. інстанцією та в якому складі судців (колегіально, одноособово) винесено неправосудний акт. Суб'єктом злочину можуть бути судді (в т. ч. народні засідателі й присяжні), котрі розглядають справу, усвідомлюють, що суд. акт, який виноситься за їх участю, є неправосудним, і бажають цього. Крим, відповідальність за винесення Н. в., р., у. або п. настає незалежно від того, чи суддя діяв з корисливих мотивів (прагнення одержати якісь матеріальні блага), з ін. особистої заінтересованості (помста, особисті неприязні або дружні стосунки з особою, щодо якої приймається суд. акт, тощо) чи з ін. мотивів.

Покарання за винесення завідомо Н. в., р., у. або п. може бути призначено у вигляді обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на строк від 2 до 5 років, а у випадку, якщо це спричинило тяжкі наслідки (самогубство або тяжке захворювання безпідставно засудженого тощо) або вчинення Н. в., р., у. або п. з корисливих мотивів чи в ін. особистих інтересах, — позбавлення волі на строк від 5 до 8 років.

В. Т. Маляренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази