Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow соц-спер arrow СОЮЗ
   

СОЮЗ

— найменування серії рад. багатомісних космічних кораблів для польотів по навколоземній орбіті; програма їх розробки і запусків. Призначені для систематичного багатопланового дослідження та освоєння космічного простору, відпрацювання конструкції, систем, процесів керування, маневрування і стикування космічних літальних апаратів, перевірки принципів створення навколоземних орбітальних комплексів, обслуговування в ролі транспортних кораблів наук. станцій "Салют", проведення наук., наук.-тех., мед.-біол., технологічних, нар.-госп., прикладних досліджень і експериментів. Використовувались для підготовки та проведення спільного рад.-амер. польоту за програмою ЕПАС. Корабель "С." складається з спускного апарата, орбітального і приладо-агрегатного відсіків; на "С-22", крім того, з боку орбітального відсіку було встановлено фотовідсік (мал.). Спускний апарат призначений для розміщення екіпажу на ділянці виведення, у польоті по орбіті і при спуску на Землю. В ньому встановлено крісла космонавтів, пульт керування кораблем, засоби радіозв'язку, апаратуру для орієнтації й керування рухом, агрегати системи життєзабезпечення та парашути. На корпусі є мікро двигуни системи керування спуском та двигуни м'якої посадки. Парашутна система вводиться в дію на висоті бл. 10 км. На висоті бл. 1 м спрацьовують порохові двигуни м'якої посадки. Орбітальний відсік служить для проведення досліджень і для відпочинку космонавтів. В ньому розміщено наук. апаратуру, блоки системи керування і зв'язку та агрегати системи життєзабезпечення. Його з'єднує зі спускним апаратом люк-лаз. Передбачено люк для посадки космонавтів у корабель на старті, який можна використовувати також для виходу у відкритий космос. Спереду розташований стикувальний вузол з люком-лазом.

Приладо - агрегатний відсік призначений для рушійної установки та устаткування корабля. Зовні встановлено антени, радіатори системи терморегулювання, датчики орієнтації на Сонце й Землю, сонячні батареї. Маса "С." бл. 7 т, довжина бл. 7,5 м, макс. діаметр 2,72 м, діаметр жилих відсіків 2,2 м, розмах панелей з сонячними батареями 8,37 м, сумарний об'єм жилих відсіків бл. 10 м3. Кораблі "С." виводяться на орбіту триступінчастою ракетою-носієм. Заг. довжина ракети-носія з кораблем "С." бл. 50 м, макс. діаметр 10,3 м, стартова маса понад 300 т. У траисп. корабля другого покоління "Союз Т" діапазон можливостей ширший, підвищена безпека екіпажу, поліпшені експлуатаційні характеристики. Всього на 20.IV 1983 запущено 49 кораблів типу чСоюз" (табл.).

Літ.: Успехи Советского Союза в исследовании космического пространства. Второе космическое десятилетие. 1967 — 1977. М., 1978; Советская космонавтика. М.. 1981.

Ю. М. Михайлов.

Coюз - leksika.com.uaСоюз - leksika.com.ua

 

Схожі за змістом слова та фрази