Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дер-дин arrow ДЕРЖАВНА ТЕРИТОРІЯ УКРАЇНИ
   

ДЕРЖАВНА ТЕРИТОРІЯ УКРАЇНИ

- суша, води, надра і повітр. простір, на які поширюється державний суверенітет України. Межі Д. т. У. визначаються її кордонами із сусід, д-вами: Росією, Білоруссю, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією і Молдовою. Держ. територію можна розглядати у внутр. і міжнар.-правовому аспектах. Д. т. У. формувалася разом з д-вою як один з її гол. атрибутів. Статус держ. території визначають Конституція і закони України. Земля, її надра, атм. повітря, водні та ін. природні ресурси у межах тер. У країни, природні ресурси її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності укр. народу (ст. 13 Конституції). Держ. територія є сферою дії нормат.-правових та ін. актів України, які тільки на її території мають юрид. силу. За межами цієї території їх дія можлива лише за згодою іноз. держав. Держ. територія у міжнар.-правовому аспекті є недоторканною. Зазіхання на тер. цілісність та недоторканність д-ви означає розпалювання міждерж. конфліктів. Сучасне міжнар. право захищає тер. цілісність та недоторканність держав.

Розташування на Д. т. У. іноз. військ, баз заборонене. Д-ва дозволяє розташування на своїй території посольств іноз. держав, місій міжнар. організацій тощо. За певних умов ці установи можуть користуватися виділеною їм д-вою територією на засадах екстериторіальності, а їх працівники — дипломатичними привілеями та імунітетами відповідно до норм міжнар. права.

Див. також Адміністративно-територіальний устрій України.

Літ.: Барсегов Ю. Г. Территория в междунар. праве. М., 1958; Преображенська В. В. Територія і міжнар. право. Л., 1961; Актуальні проблеми управління територіями в Україні. Матеріали наук.-практ. конференції. 26—27 листопада 1992 р. К., 1993.

В. М. Кампо.

 

Схожі за змістом слова та фрази