Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow П-пен arrow ПАРКИ МІЖНАРОДНІ (МІЖНАЦІОНАЛЬНІ)
   

ПАРКИ МІЖНАРОДНІ (МІЖНАЦІОНАЛЬНІ)

— природні території, що розташовані на тер. двох або більше суміж. держав і знаходяться під їх особливою охороною. П. м. (м.) створюються на основі спільної домовленості заінтересованих держав, які визначають мету і умови їх функціонування, єдині правила відвідування тощо. Прав, режим П. м. (м.) регулюється кожною із суміж. держав у межах своєї території, а також шляхом укладення спільної угоди між відповід. д-вами. Такою угодою передбачаються загальні для П. м. (м.) правила користування, а також механізм співробітництва відповід. держав щодо охорони конкр. парку.

Як правило, на тер. П. м. (м.) забороняється госп. діяльність. Вони відкриті для доступу населення, відпочинку і заняття спортом, проведення наук, досліджень тощо. Кожна сторона має свою дирекцію і службу охорони парку. Окр. положення правового режиму П. м. (м.) містяться у Конвенції про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини 1972, Всесв. стратегії охорони природи (1982), регіон, конвенціях екол. характеру та ін. док-тах. На міжнар. рівні до охорони П. м. (м.) причетні Міжнар. союз охорони природи, Програма ООН з навколишнього середовища тощо. В наш час функціонують П. м. (м.) на франко-бельг. кордоні («Ейфель — Високий Вен»), на кордоні Польщі з Чехією («Татри — Пеніни») та ін.

Літ.: Чичварин В. А. Охрана природы и междунар. отношения. М, 1970; Колбасов О. С. Междунар.-прав. охрана окружающей среды. М., 1982; Шемшуіенко Ю. С. Прав, проблемы экологии. К.. 1989.

Ю. С. Шемшученко.

 

Схожі за змістом слова та фрази