Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow п arrow ПАЛАЦИ І ПАРКИ ПОТСДАМА ТА БЕРЛІНА
   

ПАЛАЦИ І ПАРКИ ПОТСДАМА ТА БЕРЛІНА

- грандіозний комплекс палаців та парків двох міст Німеччини - Потсдама та Берліна, що сформувався протягом XVIII - поч. XX ст. Комплекс включає 500 га парків та 150 споруд. Побудовані в 1730-1916 pp., вони об'єднують різні епохи й архітектурні стилі, що визначає їхню неповторність та унікальність. Природно-архітектурний ансамбль з палацами розташований на берегах р. Хафель та о. Гленіке (округ Берлін-Целіндорф).

Потсдам - місто на р. Хафель, поряд з пд.-зх. околицею Берліна. Вперше згадується в 993 р. як слов'янське поселення та місце розташування прикордонної фортеці Асканіана Альберта Ведмедя (пізніше - маркграф Бранденбургу). З серед. XII ст. почалась німецька колонізація. У XIII ст. Потсдам отримав права міста. У XVIII-XIX ст. він є літньою резиденцією пруських королів, місцем проведення військових парадів та оглядів.

Визначні історико-культурні пам'ятки Потсдаму включають низку палаців і парків та їх ансамблів. Серед них Міський палац (1745-1751 pp., арх. Г. В. фон Кнобельсдорф), кілька королівських палаців XVIII-XIX ст. Найвідоміший - палацово-парковий ансамбль Сан-Сусі. Він включає постійний французький парк Сан-Сусі (із "Сицилійським садом ") та палац Сан-Сусі, побудований у 1744-1747 pp. для прусського короля Фрідріха II за спільним проектом арх. Г. Ф. фон Кнобельсдорфа та самого короля.

Сан-Сусі є шедевром німецького рококо. Палац височіє над шістьма терасами ступінчатого зеленого партеру з виноградними теплицями. Фасад палацу зв'язують з парком фігури німф та сатирів. Чудові інтер'єри палацу декоровані у стилях рококо та класицизму.

Серед інших архітектурних ансамблів: Новий палац(1763-1769), палац Коммьонс (1765-1769), "Павільйон з драконами" (1770), Бельведер (1770-1772), Нові палати (1771-1774), які об'єднують риси пізнього бароко, рококо та раннього класицизму з переважно рокайльним декором в інтер'єрах.

Берлін - столиця Німеччини. Місто розташоване на сх. країни і є самостійною адміністративною одиницею. Берлін зберіг окремі риси середньовічного радіально-кільцевого планування. У XVIII-XIX ст. місто забудовувалося на основі постійної "шахової" системи з правильними у плані площами, широкими вулицями, парадними ансамблями та будівлями в стилі ренесансу, бароко та класицизму.

Один з найдавніших палаців Берліна - Шарлоттенбург (1695-1791 pp., арх. К. Нерінг, І. Ф. Е. фон Гете, Г. В. фон Кнобельсдорф та К. Г. Ланнгханс; нині музей), з парком Шлосгартен. Палац збудований прусським королем Фрідріхом І для його дружини Софії Шарлоти.

Берлін славиться своїми парками, найбільшим з яких є Тіргартен (пл. 255 га) в центр, частині міста. У Трептов-парку споруджено пам'ятник воїнам Радянської Армії (1949 p., ск. Є. В. Вучетич).

 

Схожі за змістом слова та фрази