Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мін-мян arrow МОРСЬКІ НАУКОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ
   

МОРСЬКІ НАУКОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ

- вивчення морських просторів і морських ресурсів. Визначаються міжнародно-правовим режимом морських районів. У межах виключної (морської) економічної зони і на континентальному шельфі М. н. д. здійснюються за згодою прибережної д-ви. Конвенція ООН по морському праву 1982 визначає умови, за яких може надаватися така згода. Зокрема, прибереж, д-ва може не дати згоду на М. н. д., якщо н.-д. проект: має безпосереднє відношення до розвідки і розробки природ, ресурсів; пов'язаний з бурінням на конт. шельфі і використанням вибух, речовин або внесенням шкідливих речовин у мор. середовище; передбачає буд-во, експлуатацію або використання штучних островів, установок і споруд, призначених для екон. цілей, або таких, які можуть перешкоджати здійсненню прав прибереж, д-ви в екон. зоні або на конт. шельфі. Відмова в наданні згоди може бути і у випадках, коли інформація про характер і цілі проекту, надана прибереж, д-ві, є неточною або існують невиконані зобов'язання перед нею, обумовлені раніше здійсненим проектом. За звичайних обставин згода на проведення досліджень дається згідно з Конвенцією винятково у мирних цілях і для розширення наук, знань про мор. середовище на благо всього людства. Що стосується конт. шельфу за межами 200-мильної зони, то в наданні згоди на проведення М. н. д. не може бути відмовлено через ресурсний характер н.-д. проекту, якщо М. н. д. передбачається здійснювати за межами районів прибереж, д-ви, оголошених нею територією операцій з розвідки і розробки природ, ресурсів шельфу. Для одержання згоди прибереж, д-ви на М. н. д. їй за 6 міс. до поч. досліджень надають повну інформацію про: характер і цілі досліджень, точні геогр. райони їх проведення та вірогідні строки прибуття і відплиття досл. судна, розміщення і демонтаж устаткування; установу, яка здійснює проект, її керівника та особу, відповідальну за проект; обсяг, в якому прибереж, д-ва може брати участь або бути представленою у проекті. Д-ва, яка проводить дослідження, або компетентна міжнар. організація, крім того, зобов'язані дотримуватися ряду умов: забезпечувати право прибереж, д-ви брати участь або бути представленою у проекті; передавати прибереж, д-ві довідку про очікувані наслідки дослідження, його остаточні результати і доступ до всіх даних і взірців, одержаних під час здійснення проекту; надавати прибереж, д-ві негайну інформацію про будь-яку суттєву зміну в програмі досліджень. Прибережна д-ва має право у визначених Конвенцією випадках призупинити або зовсім припинити іноземну досл. діяльність, здійснювану в її екон. зоні або на конт. шельфі.

Згідно з Конвенцією ООН по мор. праву 1982, М. н. д. у відкритому морі за межами екон. зон і в міжнар. районі мор. дна проводяться вільно при додержанні положень цієї Конвенції.

Літ.: Высоцкий А. Ф. Правовые проблемы свободы науч. исследований в мировом океане. К., 1974; Междунар.-правовой режим использования науч.-исслед. судов. К., 1996.

О. Ф. Висоцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази