Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow знак-зяб arrow ЗОЛОТОВАЛЮТНІ РЕЗЕРВИ
   

ЗОЛОТОВАЛЮТНІ РЕЗЕРВИ

- офіц. запаси золота та іноз. валюти, які перебувають у розпорядженні центр, банків і казначейств та використовуються ними для здійснення міжнар. розрахунків і платежів. До складу 3. р. входять якісно різні елементи: 1) золотий запас у злитках чи монетах, що зберігається як страховий фонд для отримання за необхідності міжнар. платіж, засобів — іноз. валюти шляхом продажу металу на ринках золота, аукціонах, іноді — фін. органам ін. країн, а також шляхом передачі його як застави при отриманні кредитів від іноз. держав або міжнар. організацій з метою оплати імпорту необхід. товарів та погашення ін. зовн. зобов'язань надзв. характеру;

2) резерви валют, які існують у вигляді інвалют, депозитів у банках ін. країн, вкладень в іноз. державні цінні папери, готівкових запасів (авуарів) в іноз. валюті; служать резервом купівельних та платіж, засобів у міжнар. розрахунках, для проведення відповідної валют, політики д-ви, для коригування її валютно-фін. становища, для підтримання валютного курсу;

3) кошти на рахунку Національного банку України в Міжнародному валютному фонді, Світовому банку та інших валютно-кредитних установах.

3. р. України є складовою частиною платіж, балансу д-ви, що забезпечує її платоспроможність. Зберігання та використання цього резерву здійснює Національний банк України.

Літ.: Мсжлуиар. валютно-кредит. и фин. отношения. ?., 1994; Боринець С. Я. Розвиток сучас. Грошово-валют. відносин (нац. і міжнар. аспекти). К., 1997.

С. А. Циганов, Н. А. Дмитриева.

 

Схожі за змістом слова та фрази