Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПЕРЕЯСЛАВСЬКА УГОДА 1630
   

ПЕРЕЯСЛАВСЬКА УГОДА 1630

- угода між польс. коронним гетьманом С. Конецпольським і укр. козац. старшиною, укладена 29.У (8.УІ) 1630 під м. Переяславом (тепер Переяслав-Хмельницький Київ, обл.) під час сел,-козац. повстання 1630 на чолі з гетьманом запорізьких нереєстрових козаків Т. Федоровичем (Трясилом). Осн. сили повстанців сконцентрувалися побл. Переяслава; у травні сюди підійшло польське військо. Бої тривали майже три тижні, вирішальний відбувся 15(25) травня. Коронному війську взяти козац. табір так і не вдалося, фактично це було перемога козаків. Після бою з ініціативи поміркованої козац. старшини почалися мирні переговори. Т. Федорович, незгодний з цим рішенням, разом з частиною козаків відійшов на Запоріжжя. Підписана угода зберігала осн. умови Куруківської угоди 1625, але козацький реєстр збільшувався з 6 тис. до 8 тис. чол. Нереєстровим козакам гарантувалася амністія, вони мали повернутися у панські маєтки. Т. Федорович залишив гетьманство. Гетьманом було обрано Т. Орендаренка.

Реєстровці обіцяли утримувати на Запорожжі гарнізон з 2 тис. чол., повернути гармати, захоплені у поляків, та обороняти кордони Речі Посполитої. Присягалися не укладати договорів з іноз. д-вами без волі короля. П. у. 1630 стала тимчас. компромісом між сторонами, який, однак, не послабив суперечностей між ними. Невдовзі почалося нове сел.-козацьке повстання під проводом П. Павлюка (1637) та Я. Острянина (Остряниці; 1638).

Літ.: Дорошенко Д. І. Нарис історії України, т. 1. К., 1992; Грушевський М. С. Історія України-Руси, т. 8. К., 1995; Яковенко Н. М. Нарис історії України з найдавніших часів до кін. XVIII ст. К., 1997.

В. А. Чехович.

 

Схожі за змістом слова та фрази