Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow муз-мус arrow МУЗИЧНІ МУЗЕЇ
   

МУЗИЧНІ МУЗЕЇ

— установи, які збирають, зберігають, вивчають, експонують і пропагують істор. пам'ятки муз. культури. Типи М. м.: зібрання інструментів, рукописів, видань, образотворчих матеріалів; колекції (муз. інструментів тощо); меморіальні М. м., присвячені окремим музикантам. М. м. почали формуватися в епоху середньовіччя на основі зібрань церков та монастирів, а також приватних колекцій (колекція Ф. Медічі у Флоренції, 17 ст.). У 2-й пол. 19 ст. музеї муз. інструментів створено в Парижі, Брюсселі, Берліні, Лейпцігу, Відні, Лондоні, Празі, Будапешті, Нью-Йорку та ін. У Росії приватні колекції муз. інструментів існували з 18 ст. В 19 ст. було створено музеї муз. інструментів при Петерб. і Моск. консерваторіях, на поч. 20 ст.— Музей Придворного оркестру в Петербурзі. М. м. в СРСР — центри музосвітньої роботи різноманітних форм (екскурсії, лекції, цикли істор. концертів, вечори нар. музики, концерти звукозапису тощо). Най-значшші з них — Музей муз. культури ім. М. І. Глинки (Москва, 1943), зібрання муз. інструментів Ін-ту театру, музики й кінематографії (Ленінград, 1940), Колекція унікальних муз. інструментів у Москві (засн. 1919). Значні зібрання пам'яток муз. культури є в Театральному музеї ім. Бахрушина в Москві. Серед меморіальних М. м.— будинки-музеї Й. С. Баха в Ейзенаху, В.

A. Моцарта в Зальцбурзі й Празі, Л. Бетховена в Бонні, Р. Шумана в Цвіккау, Ф. Шопена в м. Желязовій Волі, Ф. Ліста у Веймарі та Будапешті, Б. Сметани й А. Дворжака в Празі, будинки-музеї П. І. Чайковського в Клину й Воткінську, М. А. Римського-Корсакова в Тіхвіні, музей-квартнра О. Скрябіна в Москві. На Україні працюють Косенка

B. С. кабінет-музей, Лисенка М. В. музей, Київський музей театрального, музичного та кіномистецтва, Центральний держ. архів-музей літератури і мистецтва УРСР (усі — в Києві), літ.-меморіальний музей О. С. Пушкіна й П. І. Чайковського (Кам'янка Черкас. обл.), меморіальні кімнати-музеї Лисенка (с. Гриньки Полтав. обл.) й М. Д. Леонтовича (м. Тульчин Вінн. обл.). М. м. існують при Великому театрі СРСР, Ленінгр. театрі опери та балету ім. С. М. Кірова, Київ. театрі опери та балету ім. Т. Г. Шевченка та ін.

 

Схожі за змістом слова та фрази