Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow дер-дех arrow ДЕРЖАВНІ ЗЛОЧИНИ
   

ДЕРЖАВНІ ЗЛОЧИНИ

-за рад. кримінальним правом найтяжчі злочини, спрямовані проти основ суспільного ладу і політики СРСР, держ. влади і управління або екон. могутності СРСР, а також діяння, що завдають шкоди зовн. безпеці СРСР. Відповідальність за Д. з.

передбачено загальносоюзним законом від 25.XII 1958 (в УРСР - гл. 1 Особливої частини КК УРСР). Д. з. поділяються на особливо небезпечні та інші Д. з. Особливо небезпечними Д. з. вважаються діяння, вчинені умисно з антирад. метою й спрямовані на підрив або ослаблення Рад. д-ви, її суспільного ладу і політики, територіальної недоторканності. До злочинів цієї групи належать: зрада Батьківщини, шпигунство, терористичний акт, диверсія, шкідництво, антирад. агітація і пропаганда, пропаганда війни, утворення антирадянських організацій, участь у них, Д. з., вчинені проти ін. соціалістичної держави. Інші Д. з.- це злочини, що зазіхають на основи громад. і держ. безпеки, обороноздатність та госп. могутність СРСР. На відміну від особливо небезпечних інші Д. з. не мають антирад. мети. Ці Д. з. поділяються на злочини, що порушують нац. і расову рівноправність; завдають шкоди обороноздатності Рад. д-ви (розголошення державної таємниці, втрата документів, шо містять держ. таємницю), недоторканності держ. кордонів СРСР (незаконний виїзд за кордон та незаконний в'їзд в СРСР та ін.); основам громад. безпеки (бандитизм, порушення правил міжнар. польотів); роботі транспорту СРСР (порушення правил безпеки руху і експлуатації транспорту та ін.); основам госп. могутності Рад. держави (напр., порушення правил про валютні операції, контрабанда). Передбачено й відповідальність за недонесення про Д. з. та приховування їх. За Д. з. закон передбачає такі покарання: позбавлення волі на строк до 15 років з конфіскацією майна, заслання, виправні роботи, за обтяжуючих обставин - смертну кару.

Літ.: Уголовный кодекс Украинской ССР. Научно-практический комментарий. К., 1978: Советское уголовное право. Часть особенная. М., 1973.

В. Б. Бабій.

 

Схожі за змістом слова та фрази