Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Є arrow ЄДИНИЙ МИТНИЙ ТАРИФ
   

ЄДИНИЙ МИТНИЙ ТАРИФ

(ЄМТ) - сис-тематиз. звід ставок мита, сферою дії яких є єдина митна територія країни (групи країн, об'єднаних митним союзом). Встановлений з метою обкладення митом товарів при перетинанні кордону країни (однієї з країн — учасниці мит. союзу) стосовно третіх країн. Товарна класифікац. схема ЄМТ (товарна номенклатура) базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів. У чотиризначний код товарної номенклатури закладено осн. відомості про товар та його місце в товарній номенклатурі. У разі застосування докладнішої класифікації використовується до 9 знаків (у деяких країнах Європи — до 13 знаків). Встановлення ЄМТ на тер. країн — членів Європ. екон. співтовариства (ЄЕС) передбачено п. 1 ст. 10 Договору про ЄЕС (Римського договору), підписаного 25.III 1957, який набув чинності 1.1 1958. Згідно з цим договором ЄМТ у відносинах держав — членів ЄЕС з третіми країнами запроваджувався у межах мит. союзу, створення якого було завершено 1 .VII 1968.

Закон України «Про Єдиний митний тариф» (1992) визначає ЄМТ як «систематизований звід ставок мита, якими обкладаються товари та інші предмети, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за межі цієї території». Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань оподаткування ввізним митом товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України» (1997) були змінені принципи застосування різних видів ставок ЄМТ. Вони є єдиними для всіх суб'єктів зовнішньоекон. діяльності незалежно від форм власності, організації госп. діяльності та тер. розміщення, за винятком випадків, передбачених чинним зак-вом України та її міжнар. договорами.

В межах ЄМТ усі товари, що підлягають мит. контролю на тер. України, систематизовано у 21 розділі, 97 главах, 1241 товарній позиції і 5019 підпозиціях та упорядковано згідно з кодами Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності (ТН ЗЕД). Найменування та цифрові коди приведено у відповідність з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. ЄМТ України за розміром ставок диференційований і передбачає:

1) Преференційні ставки, включаючи звільнення від сплати мита. Застосовуються до товарів і предметів, що походять з країн, які входять разом з Україною до мит. союзів і утворюють спільні митні зони.

2) Пільгові ставки. Застосовуються до товарів і предметів, що походять з країн, з якими Україна уклала угоди про вільну торгівлю і торг.-екон. угоди з наданням режиму найб. сприяння або нац. режиму.

3) Повні ставки. Застосовуються до товарів країн, що не увійшли у додатки 1 та 2 до вказаного закону.

З метою операт. регулювання екон. процесів ВР України уповноважила КМ України вносити корективи до ставок ЄМТ України та застосовувати змінені ставки мита від дня їх прийняття.

Н. А. Дмитрієва.

 

Схожі за змістом слова та фрази