Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow нам-нар arrow НАРОДНА ДЕМОКРАТИЧНА РЕСПУБЛІКА ЙЄМЕН
   

НАРОДНА ДЕМОКРАТИЧНА РЕСПУБЛІКА ЙЄМЕН

НДРЙ— держава в Азії. Розташована на Пд. Зх. Аравійського п-ова та на кількох островах у Червоному м. та Індійському ок. (найбільший з них — Сокотра). На Пд. омивається водами Аденської зат. та Аравійського м. В адм. відношенні поділяється на 6 мухафаз (провінцій).

Державний лад. НДРЙ — республіка. Діє конституція 1978. Найвищим органом держ. влади і єдиним законодавчим органом є Верховна нар. рада (ВНР; 111 депутатів, обираних населенням на 5 років). Постійним органом, що здійснює функції ВНР в період між її сесіями, є Президія у складі 11—17 членів на чолі з головою. Найвищий виконавчий і адм. орган — Рада міністрів, очолювана прем'єр міністром. Місц. органами держ. влади є нар. ради, обирані населенням на 2,5 року.

П. Ф. Мартиненко.

Природа, Вздовж узбережжя простягається неширока прибережна рівнина. Рельєф зх. та центр. частин країни гористий, вис. до 2513 м (г. Адаран — найвища точка країни). Є згаслі вулкани. На Пн.— пустеля Руб-ель-Халі. Поклади мармуру, вапняку, солі, буд. матеріалів. Клімат тропічний, сухий. На узбережжі пересічна т-ра січня +25, червня +32º, в горах прохолодніше. Опадів у Адені 125 мм, у горах до 700 мм на рік. Річок з постійною течією майже немає, поширені ваді. Переважає трав'яниста й чагарникова напівпустельна рослинність на червоно-бурих грунтах, у горах — савана з акацією та коміфо-рою. На узбережжі — оазиси. Населення. Понад 90% всього нас. становлять араби. Живуть також вихідці з Індії і Пакистану (гуд-жаратці, панджабці, гіндустанці) й сомалійці. Офіц. мова — арабська. Пересічна густота нас.— 5,6 чол. на 1 км2 (1980, оцінка). Міське населення становить 29% . Найбільші міста: Аден, Шайх-Осман, Ель-Мукалла.

Історія. Перші держ. утворення на території сучас. НДРЙ виникли в кін. 2-го тис. до н. е. На поч. 6 ст. її захопили ефіопи, в кін. 6 ст.— перси. В 7 ст. вона увійшла до складу араб. Халіфату. В той час тут утвердилися феод. відносини, панівною релігією став іслам. У 9—16 ст. тер. сучас. НДРЙ перебувала під владою єгип.-сірійських монархій. З 16 ст. зазнавала вторгнень турків-османів. У кін. 17 ст. емірати, що виникли тут у 9 ст., стали самостійними. В 1839 Великобританія захопила Аден, а на кінець 19 ст. встановила своє панування над пд.-йєменськими еміратами. Після проголошення 1919 незалежного королівства

Йємен (див. Йєменська Арабська Республіка) Великобританія зберегла за собою Аден і Аденські протекторати (тер. на Пд. Аравійського п-ова). В 1937 Аден було проголошено колонією Великобританії. Протекторати було поділено на Сх. і Зх. З метою посилення свого колоніального панування Великобританія створила 1959 маріонеткову Федерацію араб. еміратів Півдня (з 1962 — Федерація Південної Аравії), з якою вона уклала угоду "про дружбу і захист". У жовтні 1963 під керівництвом Нац. фронту визволення окупованого Півдня Йемену почалася збройна боротьба проти брит. колонізаторів. На поч. жовтня 1967 майже вся тер. Пд. Йемену перебувала в руках патріотів. ЗО.XI 1967 було проголошено незалежну Народну Республіку Південного Йємену (з 30.XI 1970 — НДРЙ), яка того самого року встановила дипломатичні відносини з СРСР. У червні 1969 керівництво Нац. фронтом перейшло до рево-люц.-демократичного крила. Нова влада приступила до соціального та екон. відродження країни, спрямувавши її розвиток по шляху соціалістич. орієнтації. В 1975 було створено Об'єднану політ. орг-цію Нац. фронт (ОПОНФ), до якої увійшли Нац. фронт, Партія нар. авангарду та Нар.-демократичний союз. У 1978 на базі ОПОНФ асновано Йєменську соціалістичну партію (ЙСП), яка проголосила своєю ідеологічною і політ. платформою наук. соціалізм. На міжнар. арені НДРЙ проводить курс, спрямований на гарантування миру й міжнар. безпеки, підтримку нац.-визвольної боротьби народів, протидію підступам імперіалізму й реакції. НДРЙ підтримує тісні зв'язки з СРСР та ін. соціалістич. країнами. В 1969 між НДРЙ і СРСР підписано угоду про торгівлю, екон. і тех. співробітництво, 1974 — угоду про розвиток екон. і тех. співробітництва, 1979 — договір про дружбу і співробітництво, 1980 — угоди про екон. і тех. співробітництво. З 1967 НДРЙ —член ООН. НДРЙ — член Ліги арабських держав, Національного фронту стійкості і протидії. З 1979 НДРЙ бере участь у роботі Ради Економічної Взаємодопомоги як спостерігач.

І. м. Хворостяний.

Політичні партії, профспілки. Йєменська соціалістична партія, засн. 1978. Правляча. Загальна конфедерація робітничих профспілок НДРЙ, засн. 1956. Входить до ВФП. Союз селян НДРЙ, засн. 1976.

Господарство. НДРЙ — агр. країна, що розвивається. Тривале колоніальне брит. панування та феод. відносини значно затримали її екон. розвиток. Після утворення 1967 республіки в країні відбулися значні соціально-екон. перетворення: конфісковано султанські землі, обмежено приватне землеволодіння, створено кооперативи, націоналізовано іноз. банки, страхові й торг. компанії, соледобувну пром-сть, окремі пром. підприємства, зовн. торгівлю. Певну роль в окремих галузях продовжує відігравати також іноз. капітал. На кін. 1979 на держ. та сусп. сектори економіки припадало бл. 85% пром. і бл. 70% с.-г. виробн., понад 96% зовн. торгівлі. Майже завершено агр. реформу; в країні створено 45 виробничих с.-г. кооперативів, 40 держгоспів і 18 машинопрокатних та рем. станцій (поч. 1980). Значну допомогу НДРЙ подають СРСР та ін. соціалістич. країни. Зокрема, при сприянні СРСР виконується майже 50 різних проектів (1980): будуються іригаційні споруди, пром. підприємства, ведуться пошуки корисних копалин, підготовка кадрів, створюється сучас. риболовецький флот тощо.

Основа економіки — с. г., в якому зайнято бл. 55% самодіяльного населення і створюється понад 90% вартості експорту. Переважає рослинництво, розвиток якого можливий лише на зрошуваних землях. Гол. експортні культури — бавовник (1979 зібрано 11,2 тис. т бавовни-сирцю) та кава (0,8 тис. т). Для власного споживання вирощують пшеницю, просо, кукурудзу, ячмінь, овочі, фініки, банани, кунжут, тютюн та ін. Поголів'я (тис, 1979): великої рогатої худоби — 87,3, кіз — 1273, овець — 849, верблюдів — 103, коней — 41. На узбережжі та островах — рибальство та мор. промисли (1979 виловлено 73,5 тис. т риби і морепродуктів). Осн. пром. підприємства створено за роки незалежності: нафтопереробний з-д в Адені, що працює на девізній нафті, його продукція (2,5 млн. т нафтопродуктів, 1979) становить майже 40% вартості всієї пром. продукції країни; діють також рибоконсервний, лакофарбовий та шкіряний з-ди, сірникова, цигаркова, швейна ф-ки, судноремонтні майстерні, підприємства по виготовленню побутових виробів з пластмаси, рибної муки, по первинній обробці бавовни тощо. Розвинуті кустарні промисли. На узбережжі, поблизу Адена,— випарювання солі (75 тис. т, 1979). Гол. пром. центри — Аден і Ель-Мукалла. В 1979 вироблено 251 млн. кВт X X год електроенергії. 3-ць в країні немає. Осн. вид транспорту — автомобільний. Довж. автошляхів (тис. км, 1979) — 7,5 (у т. ч. 1,4 з твердим покриттям). Гол. мор. порт і міжнар. аеропорт — Аден. З НДРЙ вивозять нафтопродукти, рибу і морепродукти, бавовну-сирець, каву, сіль, шкірсировину тощо. Довозять машини і устаткування, транспортні засоби, пром. і прод. товари. Гол. торг. партнери: СРСР, Японія, Саудівська Аравія, Кувейт, Італія. Частка соціалістич. країни у зовнішньоторг. балансі НДРЙ становить 31,2% (1979). Відносини між НДРЙ та СРСР розвиваються на основі договору про дружбу та співробітництво. Грош. одиниця — динар НДРЙ. За курсом Держбанку СРСР 1 динар НДРЙ = 2,18 крб. (липень 1981).

Д. В. Сущевський.

Медичне обслуговування. В 1976 в НДРЙ було 2,65 тис. лікарняних ліжок (15,1 ліжка на 10 тис. ж.); мед. допомогу 1976 подавали 190 лікарів (1 лікар на 10 тис. ж.), 8 зубних лікарів і 6 фармацевтів. Лікарів готують за кордоном.

А. М Сточик.

Освіта. На час проголошення республіки (1967) понад 60% нас. було неписьменним. У 1973 прийнято закон про заг. обов'язкове навчання грамоти всіх жителів віком від 12 до 45 років. З 1974 навчання в держ. школах безплатне, є невелика кількість приватних шкіл. Строк навчання в поч. школі, обов'язковій для дітей віком від 7 до 12 років, 6 років, у середній — 6 (3 + 3). В 1974/75 навч. р. у поч. школах було 196,5 тис. учнів, у серед. навч. закладах— 39,7 тис. У 1970 в Адені створено перший вищий навч. заклад— Вищий пед. коледж (1974/75 навч. р.

— 300 студентів), 1975 — перший ун-т (1977/78 навч. р.— 1,5 тис. студентів), обидва — в Адені. Університет став першим н.-д. центром країни. В Адені є бібліотеки —"Місват" і університетська, два археологічні музеї.

В. 3. Клепиков.

Преса, радіомовлення, телебачення. В 1980 в НДРЙ видавалися араб. мовою 3 газети і 1 журнал заг. тиражем бл. ЗО тис. прим. Осн. газети: щоденна — "Арбаата-шар октобр" ("14 жовтня", з 1968), щотижневі — "Ас-Саурі" ("Революціонер", з 1967) — орган ЦК Йєменської соціалістич. партії, "Саут аль-Уммаль" ("Голос робітників"). Щомісячний журнал "Ас-Сакафа аль-Джадіда" ("Нова культура", з 1970) — орган М-ва культури. Аденське інформ. агентство (А) А) засн. 1970. Радіомовлення з 1954, телебачення з 1964, перебувають у віданні радіомовної служби НДРЙ. Література. В давнину л-ра нинішніх НДРИ і Йєменської Арабської Республіки розвивалася як частина араб. л-ри. Становлення нової л-ри відбувається під впливом як араб. літ. традицій і зх. культури, так і л-ри країн соціалізму. Осн. місце в ній займає революц.-демократична поезія Фаріда Бара-ката, Абдуррахмана Фахрі, Алі Махді аш-Шінваха, Абадана Мухаммеда Духейса. Романтичним спрямуванням відзначається творчість Джаафара Лютфі Амана. З реалістичними новелами й невеликими драм. творами виступають Мухаммед Саїд Місват, Мухаммед Абдель Валі, Ахмед Махфуз Омар, Алі Баазіб, Мухаммед Абдуррахман Ахмед, Мухаммед Саліх Хейдарі. Архітектура та мистецтво. На території НДРЙ збереглися руїни столиці царства Катабан — м. Тім-ни (9—1 ст. до н. е.): частина кам'яних укріплень, залишки кам'яних будинків з написами на стінах, стели з рельєфними схематичними зображеннями; в Хад-рамауті — руїни міст (3—4 ст. до н. е) з оборонними стінами з тесаного каменю, залишки баштових будинків, скельні гробниці (поблизу Ель-Хурейди) й водоймища (в Адені). В різних районах НДРИ знайдено наскельні зображення (кін. 1-го тис. до н. е.), фігурки людей і тварин з бронзи й золота, кераміка з геом. орнаментом, у Тімні — настінні бронзові рельєфи й статуї елліністичного характеру

(1 ст. до н. е.)- В Адені збереглися укріплення (серед. 19 ст.), мечеті з плоскими або купольними перекриттями галерей, мінарети, мавзолеї "куба". В 20 ст. в містах споруджують будівлі сучас. архітектури.

На Йєменській музиці позначився вплив візант., перської, афр. та інд. культур. Збереглися зразки архаїчної музики (декламування фольклорної поезії тощо); склалися системи ладів (макамів), ритмічних формул, певних пісенних та інструм. стилів (такасим та ін.). Муз. інструменти: уд (лютня), канун (цитра), мізмар (рід гобоя), ударні — табл, деф, мір-вас, хагер та ін. Після утворення НДРЙ почали розвиватися сучас. форми музики. Муз. освіту надає Ін-т музики і театру в Адені. Нац. ансамбль пісні і танцю НДРЙ гастролював в СРСР.

Літ.: Кузнец Ю. Л., Наумкин В. В. Народная Демократическая Республика Йемен: 10 лет независимости. М., 1977: Материалы I съезда Йеменской социалистической партии. Пер. с араб. М., 1979: Десять лет национальной независимости Народной Демократической Республики Йемен. Пер. с араб. М., 1978: Александров И. А. Народная Демократическая Республика Йемен (Справочник). М., 1976.

Т. X. Стародуб (архітектура, образотворче мистецтво).

Народна демократична республіка йємен - leksika.com.uaНародна демократична республіка йємен - leksika.com.uaНародна демократична республіка йємен - leksika.com.uaНародна демократична республіка йємен - leksika.com.uaНародна демократична республіка йємен - leksika.com.ua

 

Схожі за змістом слова та фрази