Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow паш-перг arrow ПЕРВІСНЕ МИСТЕЦТВО
   

ПЕРВІСНЕ МИСТЕЦТВО

— найраніший етап у розвитку художньої культури людства. Склалося в умовах первіснообщинного суспільства в процесі трудової діяльності людини. Виникло бл. 30-го тис. до н. е., за доби пізнього палеоліту, у т. з. оріньякський час (див. Оріньякська культура). Високого розвитку досягло в період мадлен (див. Мадленська культура). Це, насамперед, розписи, а іноді й рельєфні зображення на стінах печер і відкритих скелях (печери Альтаміра в Іспанії, Фон де Гом і Монтеспан у Франції, Капова печера в СРСР та ін.). Зображували на них переважно великих тварин, на яких полювали в часи палеоліту. Розписи виконано з великим знанням зовн. вигляду та рухів тварин. Трапляються й відбитки рук, постаті людей, фантастичні істоти, схематичні знаки, які, мабуть, відтворювали мисливські капкани й житла. Часто малюнки гравірувалися на кістці, розі або камені. Пізніше виникла кругла скульптура — фігурки тварин, жіночі статуетки (т. з. венери), пов'язані з культом прародительок. Наприкінці палеоліту й у мезоліті з'явилися наскельні зображення сцен полювання, воєнних епізодів тощо, в яких окремі зображення вже пов'язані в цілісні композиції. За доби неоліту, мідного віку і раннього бронзового віку, з переходом до землеробства та скотарства, зародженням різних ремесел у мист. намічається прагнення до втілення більш складних понять часто в умовно-символічних формах; помітним стає вплив міфологічних уявлень. Розквітає орнаментально-декоративне мист., широко відоме з розписів керамічного посуду. Пам'ятки П. м. знайдено у багатьох країнах світу. Скотарські племена у степовій смузі Сх. Європи й Азії наприкінці бронзового та на поч. залізного віку створили "звіриний стиль". Форми П. м. великою мірою були в основі худож. творчості народів, які до 19—20 ст. зберігали первіснообщинні відносини (народи Африки, аборигени Австралії, Пд.

Америки). На Україні П. м. представлене визначними пам'ятками різних етапів його розвитку: пізній палеоліт — знахідками з Мізинськоі стоянки; неоліт та енеоліт — розписами з Кам'яної Могили, мистецтво землеробсько-скотарських племен 3—2 тис. до н. е.— керамікою та дрібною пластикою Трипільської культури, мистецтво доби міді та бронзи — пам'ятками з Усатівських поселень та курганів.

Літ.: Археологія Української PCP, т. 1. Первісна археологія. К., 1971; Мириманов в. б. Первобытное и традиционное искусство. M., 1973.

Л. M. Сак.

Первісне мистецтво - leksika.com.ua

 

Схожі за змістом слова та фрази