Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГЕРБ ДЕРЖАВНИЙ
   

ГЕРБ ДЕРЖАВНИЙ

- офіц. символічний знак д-ви, що в графічних і кольорових зображеннях виражає її істор., нац., соціальні та ін. традиції й особливості. В Україні історія Г. д. сягає часів Київської Русі. Гол. елементом герба був тризуб — знак княжої влади Рюриковичів. Він же став гол. елементом і держ. герба УНР, затвердженого у березні 1918. В УСРР держ. герб було запроваджено Конституцією 1919. Він складався із зображення на черв, тлі у променях сонця золотих серпа і молота, оточених вінком з колосся і написом рос. та укр. мовами — «УСРР» та «Пролетарі всіх країн, єднайтесь!». Після прийняття Конституції УРСР 1938 графічне і кольорове зображення Г. д. було видозмінено.

Герб. Класичні елементи - leksika.com.ua

З проголошенням незалежності України (1991) її малим Г. д. став тризуб. Згідно з пост. ВР України від 19.11 1992 зображення Держ. Герба України міститься на печатках органів держ. влади, грош. знаках та знаках пошт, оплати, служб, посвідченнях, штампах, бланках держ. установ з обов'язковим дотриманням пропорцій зображення герба. Згідно зі ст. 20 Конституції України передбачено затвердити великий Державний Герб. Великий Державний Герб України з урахуванням малого Держ. Герба України та герба Війська Запорізького встановлюється законом, що приймається не менш як двома третинами від конст. складу ВР. Гол. елементом великого Держ. Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Держ. Герб України). Див. також Герб.

Літ.: Грушевський М. С. На порозі нової України: гадки і мрії. К., 1991; Сергійчук В. І. Нац. символіка України. К., 1992; Панченко В. О. Соборний герб України. К., 1993.

В. М. Кампо.

 

Схожі за змістом слова та фрази