Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГЕРБ
   

ГЕРБ

(польс. herb, від нім. Erbe — спадщина) — символічний знак, що відображає політ, та істор. ідеї, геогр. особливості, госп. специфіку країни або частини її території, станову відзнаку особи чи генеалогію роду. Г. поділяються за категоріями: державні та земельні (міст, областей, провінцій тощо), корпоративні (напр., Г. середньовіч. цехів), родові. Г. відомі з З тис. до н. е. Зокрема, Г. шумер, д-ви був орел з головою лева, Єгипту — змія, античних Афін - сова, Персії і Давнього Риму -орел. Зображення двоголового орла на рос. Г. з'явилося за царя Івана III і було запозичене з Г. Візантії.

Найдавнішими Г. України є родові герби укр. знаті. Відомі Г. княжих родів (київських, галицько-волинських, чернігівських та ін.), козац. старшини. Родові Г. укр. дворянства розрізнялися своїми елементами: зображеннями людей, фігур, рослин, тварин, зброї тощо. Вони також містили гасла (девіз, клич), які складалися з родових титулу й прізвища. Крім дворянства, родові Г. мало і духівництво. Виготовлялися також печатки з родовими Г. Ці почесні знаки-символи дарували містам, землям. Свої Г. мали адм.-тер. одиниці гетьманської України 17—18 ст. — полки і сотні. Ними прикрашали полкові та сотенні прапори, печатки. Укр. землі, які століттями перебували під іноз. гнітом, створили свої земельні Г., що відображали істор. традиції народу та природ, особливості територій. Так склалися герби Черніг. воєводства, Холм., Волин. та ін. земель, Карпат. України. У часи остаточної ліквідації Гетьманщини замість нац. символу України — «козака з мушкетом» — на цих землях побутував т. з. герб Малоросійської колегії, який поєднував держ. символ Рос. імперії та геральд, знаки істор. укр. земель. Ще раніше золотий лев, який спирається на скелю, став гербом утвореного 1434 Руського воєводства, яке об'єднувало у складі Польс.-Лит. д-ви Львівську, Галицьку, Перемиську, Сяноцьку, а пізніше — і Холмську землі. А ще раніше князь Данило Галицький, засновуючи Львів, подарував мешканцям міста герб: золотий лев на синьому тлі. З 1782 на гербі Києва зображується архистратиг Ми-хаїл. Ця традиція відроджена після проголошення (1991) держ. незалежності України. Див. також Герб державний.

Літ.: Драчук В. С. Таємниці геральдики. К., 1974; Гербы городов, губерний, областей и посадов Рос. империи, внесенные в Поли. собр. законов с 1649 по 1900 год. М., 1992; Сергійчук В. I. Нац. символіка України. К., 1992; Лукомский В. К., Модзалевский В. Л. Малорос, гербовник. К., 1993.

В. М. Кампо.

 

Схожі за змістом слова та фрази