Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow знак-зяб arrow ЗОЛОТА ГРАМОТА
   

ЗОЛОТА ГРАМОТА

- назва складеної у Варшаві 31.III 1863 від імені рев. Народної управи (нар. уряду) та надр, золотими літерами укр. і польс. мовами відозви до «сільського народу» з приводу польс. визв. повстання 1863—64. Та сама відозва, але під назвою «Грамота сільському народу», поширювалася

Золота Грамота - leksika.com.ua

під час повстання від імені «Тимчасового уряду на Русі». «3. г.» адресувалася селянам Волині, Поділля і Київщини. Автори грамоти закликали укр. селянство взяти участь у нар. війні проти «московського панування» і в разі його повалення разом будувати нову д-ву конфедерат, типу, засновану на спілці трьох народів — Польщі, Литви та Русі (України).

«3. г.» було укладено в дусі тогочасних за-гальнодем. ідеалів. Вона обіцяла укр. селянству волю, свободу віри і пересування, рівність, право навчатися і бути на нар. службі, право обирати з-поміж себе виб. представників до органів місц. самоврядування, право судитися у своїх судах, вживати рідну мову тощо. Грамота була своєрідним викликом обмеженому характерові сел. реформи 1861 у Росії. Вона мала зачитуватися «скрізь, якщо це вдасться, у кожному селі, по Вкраїні, де б не з'являлися повстанці та їх емісари». Але реально «3. г.» не справила на укр. загал того впливу, на який розраховували її укладачі.

Літ.: Назаріїв О. Повстання 1863 і Україна. «Ілюстрована Україна», 1913, № 23; Сенгалевич X. Золота грамота (Із споминів про 60-і роки). В кн.: За сто літ, кн. 1. К., 1927.

Ю. Я. Касяненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази