Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дер-дин arrow ДЕРЖАВНИЙ ВЕТЕРИНАРНИЙ КОНТРОЛЬ
   

ДЕРЖАВНИЙ ВЕТЕРИНАРНИЙ КОНТРОЛЬ

— система орг. та правових заходів, спрямованих на додержання юрид. і фіз. особами зак-ва про ветеринарну медицину. Орг.-правові засади Д. в. к. визначені Законом України «Про ветеринарну медицину» (1992, в ред. 1996). До прийняття цього закону діяв держ. ветеринарно-санітарний нагляд.

Д. в. к. здійснюється органами викон. влади в межах повноважень, встановлених зак-вом України. До таких органів належить Державний департамент ветеринарної медицини М-ва агропром. комплексу України з підпорядкованими йому управліннями держ. вет. медицини АР Крим, областей, районів і міст та регіон, службами Д. в. к. на держ. кордоні й тр-ті. Голова департаменту одночасно є головним держ. інспектором вет. медицини України. Гол. держ. інспектори керують управліннями держ. вет. медицини всіх рівнів. Організація та здійснення Д. в. к. покладаються на гол. держ. інспекторів вет. медицини, їх заступників та держ. інспекторів вет. медицини. Вони, а також інспектори, що забезпечують Д. в. к. на держ. кордоні і тр-ті, координують діяльність усіх служб вет. медицини, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, юрид. і фіз. осіб, які займаються вет. практикою.

Посад, особи системи Д. в. к. зобов'язані у разі виявлення вогнищ гострих інфекц. захворювань або масових отруєнь тварин протягом однієї доби внести до відповід. органу викон. влади подання про запровадження особливого режиму і правил з метою запобігання поширенню збудників цих захворювань, зокрема інфекцій, небезпечних не лише для тварин, а й для людей, забезпечення екол. благополуччя продуктів і сировини твар, походження, охорони довкілля. Інспектори Д. в. к. мають право: безперешкодно відвідувати підконтрольні об'єкти, отримувати інформацію, необхідну для встановлення епізоотичного стану; давати обов'язкові для виконання розпорядження про здійснення протиепізоот. і вет.-сан. заходів, у т. ч. про забій тварин, знезараження продуктів і сировини твар, походження, їх переробку чи утилізацію; забороняти реалізацію продуктів твар, походження, а також переробку сировини твар, і росл. походження, які не відповідають вет.-сан. нормам, реалізацію засобів захисту тварин і корм, добавок низької якості; обмежувати, тимчасово припиняти або забороняти спорудження, реконструкцію тваринниц. споруд, м'ясо- і моло-коперероб. підприємств, цехів, складів та ін. об'єктів, що не відповідають вет.-сан. вимогам; тимчасово припиняти або скасовувати дозволи (ліцензії) на здійснення підприєм. вет. практики, виготовлення і реалізацію вет. препаратів; обмежувати, тимчасово забороняти чи припиняти діяльність підприємств та організацій у разі порушення ними вет.-сан. правил і норм, що може спричинити загрозу життю та здоров'ю людей або ін. тяжкі наслідки; накладати адм. стягнення у порядку, встановленому Кодексом України про адміністративні правопорушення. Органи Д. в. к. контролюють якість вітчизн. та імпорт, засобів захисту тварин і корм, добавок, їх застосування, перевіряють додержання правил транспортування, зберігання та знешкодження препаратів, визнаних непридатними. Вони здійснюють Д. в. к. на ринках, держ. кордоні і тр-ті, а також при полюванні на дичину.

Закон України «Про ветеринарну медицину» передбачає систему гарантій для осіб, які здійснюють Д. в. к. Використання спеціалістів для робіт, не пов'язаних з вет. обслуговуванням, забороняється. Ст. 25 закону встановлює також обов'язки і відповідальність юрид. та фіз. осіб, діяльність яких пов'язана з в-вом, переробкою, зберіганням, транспортуванням і торгівлею тваринами, продуктами та сировиною твар, походження.

В. І. Семчик.

 

Схожі за змістом слова та фрази