Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow рен-рос arrow РІВНЕ ВИБОРЧЕ ПРАВО
   

РІВНЕ ВИБОРЧЕ ПРАВО

- один з осн. принципів виборів, передбачених конституціями і законами більшості країн світу та між-нар.-прав. актами. Є показником демократизму виборів, рівня розвитку безпосеред. і представн. демократії, конст.-правового статусу людини і гр-нина в кожній країні. В Україні Р. в. п. передбачено і гарантовано чинною Конституцією (ст. 71, 76, 103, 141) та Законами «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим» (обидва — 1998), «Про вибори Президента України» (1999), «Про вибори народних депутатів України» (2001).

Принцип Р. в. п. означає, що всі гр-ни України беруть участь у виборах на рівних засадах, тобто кожний виборець має однакову з ін. виборцями кількість голосів при голосуванні, голосує лише один раз однаковою з ін. виборцями кількістю виборчих бюлетенів за однакову кількість кандидатів, зареєстрованих у встановленому законом порядку, і кожний гр-нин може вважатися обраним лише на однакових з іншими умовах (щодо участі виборців у голосуванні, встановлення результатів голосування, визначення кандидата обраним тощо) та одержує у разі обрання лише один мандат. За своєю суттю Р. в. п. означає, що голос кожного виборця має рівну з іншими вагу, тобто вплив на результати виборів. Кожен виборець, як правило, має один голос по кожному виду виборів, зокрема під час парламенських, президентських чи місц. виборів, хоча ці вибори можуть поєднуватися.

Водночас при змішаній виборчій системі, зокрема під час виборів народних депутатів України (напр., при мажорит.-пропорц. системі виборів), виборці мають по два голоси — один по одномандатному та один по багатомандатному загальнодерж. виборчому округу. Р. в. п. забезпечується комплексом способів і засобів правового, орг., фін., інформ., матеріально-тех. та ін. характеру. Так, рівність умов виборів для кандидатів під час виборів нар. депутатів України забезпечується утворенням одномандат. виб. округів з приблизно однаковою кількістю виборців, тобто за єдиними нормами представництва, створенням рівних можливостей для кандидатів під час реєстрації їх виборчими комісіями, при веденні передвиборної агітації тощо.

Див. також ВИБОРЧЕ ПРАВО.

В. Ф. Погорілко.

 

Схожі за змістом слова та фрази