Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow П-пен arrow ПАРЛАМЕНТСЬКА СЕСІЯ
   

ПАРЛАМЕНТСЬКА СЕСІЯ

(лат. - сидіння, засідання, від — сидіти, засідати) — осн. організаційна форма роботи парламенту, що складається з пленарних засідань парламенту та його палат і засідань пост, парлам. к-тів та комісій. П. с. бувають черговими, позачерговими, надзвичайними, екстраординарними. Порядок проведення П. с. регулюється конституціями, спец, законами, регламентами або статутами парламенту, його патат. Кожній черговій П. с. надається відповідний номер. Відповідно до Конституції України Верховна Рада України працює сесійно (ст. 82). За Регламентом ВР відкриття її сесії оголошує головуючий на засіданні у перший день роботи пленар. засідання ВР, на його початку. Тривалість П. с. визначається ВР, а саме: на поч. кожної сесії після можливого скороченого обговорення визначається орієнтовна дата закриття даної П. с. За звичайних обставин перший і третій тижні місяця П. с. відводяться для пленарних засідань ВР, другий — для роботи к-тів і тимчас. спеціальних та тимчас. слідчих комісій Ради, четвертий — для роботи народних депутатів України у виб. округах, їх самост. роботи, пов'язаної із здійсненням депут. повноважень. Понеділок кожного тижня відводиться також для самост. роботи депутатів щодо здійснення депут. повноважень та для їх роботи в депут. фракціях (групах) або у виб. округах тощо. ВР України протягом дня проводить, як правило, два засідання: ранкове — з 10.00 до 14.00 год. та вечірнє — з 16.00 до 18.00 год. Комітет (комісія або роб. група тощо) проводить засідання у період між пленар. засіданнями ВР, але в разі визнання законопроекту або розгляду окр. питання невідкладним чи за дорученням парламенту, якщо в цей час пленарне засідання не пов'язане з прийняттям рішень, проведенням виборів, призначенням або затвердженням посад, осіб тощо, їм дозволяється проводити своє засідання одночасно з пленар. засіданням парламенту. ВР України збирається на першу сесію не пізніше як на 30-й день після офіц. оголошення результатів виборів (ст. 82 Конституції). Для розробки проекту порядку денного першої сесії новообр. парламенту, підготовки пропозицій щодо організації його роботи ВР поперед, скликання формує підготовчу депут. групу з числа новообр. нар. депутатів України. Перше засідання цієї групи скликає Голова ВР поперед, скликання не пізніш як за

20 днів до поч. першої сесії ВР України нового скликання. На першій сесії ВР вирішуються питання про створення к-тів, формування та реєстрацію депут. фракцій (груп), обрання Голови ВР, Першого заступника та заступника Голови ВР України, затвердження порядку денного П. с. на наст, період законод. органу тощо.

Чергові сесії ВР щороку починаються першого вівторка лютого і першого вівторка вересня. За період скликання відбувається 8 чергових П. с. Інформація про місце і час проведення пленар. засідань ВР України, а також про місце реєстрації нар. депутатів публікується у газ. «Голос України», повідомляється іншими ЗМІ, а також заздалегідь доводиться до відома кожного депутата. Проекти законів, постанов, ін. док-ти, що мають розглядатися, надаються депутатам не пізніш як за 10 днів до поч. чергової П. с. Проект порядку денного сесії обговорюється і затверджується у цілому ВР України більшістю голосів депутатів від їх факт, кількості. Рішення про розгляд питань затвердженого в цілому порядку денного П. с. в ін. послідовності чи про відкладення їх розгляду приймаються більшістю голосів депутатів від їх факт, кількості. Позачергові сесії ВР України на вимогу не менш як третини нар. депутатів України від її конст. складу або на вимогу Президента України скликаються Головою ВР з зазначенням порядку денного. Ці сесії скликаються не пізніш як у 10-денний строк після надходження пропозицій про її скликання. У разі введення в Україні воєнного чи надзв. стану, пов'язаного з обмеженням конст. прав гр-н, ВР України збирається на позачергову сесію у дводенний строк без скликання (ст. 83 Конституції, гл. 2.3 Регламенту ВР України).

Н. І. Грушанська.

 

Схожі за змістом слова та фрази