Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МАТЕРИНСТВО У ПРАВІ
   

МАТЕРИНСТВО У ПРАВІ

— біосоціально-психологічно-правовий стан жінки від моменту вагітності і народження дитини й доти, доки житиме жінка або її діти. Конституція України проголосила М. об'єктом держ. охорони. Кодекс України про шлюб та сім'ю закріплює право на М. кожної жінки, яка досягла шлюб, віку, і встановлює відповідальність у формі відшкодування моральної шкоди у разі позбавлення жінки її репродуктивної функції у зв'язку з виконанням нею конституційного, службового, трудового обов'язку або у разі вчинення злочину проти неї.

Закон не передбачає примус, кастрації жінки. Стерилізація жінки може відбутися за соціальними показаннями (щодо жінки, яка страждає недоумством, псих, розладом здоров'я, є хронічним алкоголіком або наркоманом) лише за її згодою або згодою її батьків чи опікуна. Стан М. починається вагітністю. Основи зак-ва про охорону здоров'я матеріально стимулюють жінку до своєчас. мед. обстеження. У зв'язку з вагітністю жінка має право на особливі умови праці та на відпустку. Вагітна жінка охороняється від злочин, посягань під страхом посилення крим. покарання. Вона не може бути піддана затриманню як виду адм. покарання. До вагітної жінки ніколи не застосовувалася смертна кара. Стан вагітності є перешкодою для подання позову про розірвання шлюбу. Вагітна жінка має право на аліменти.

Угоди про відмову від вагітності є недійсними. Вирішення питання про вагітність віднесено до виключного права жінки. Народження дитини є другим етапом стану М., який проявлятиметься у пост, турботі про своїх дітей, їх охороні та захисті, у пост, вболіванні за їх долю. Жінка, яка народила дитину, зобов'язана взяти її з пологового будинку. Закон не передбачає права матері відмовитися від дитини. Жінка, яка проживає з дитиною до досягнення нею 3 років, має право на аліменти від чоловіка, який живе окремо. Наявність дитини може бути пом'якшуючою обставиною при призначенні жінці крим. покарання.

М. покладає на жінку цілий ряд обов'язків щодо забезпечення інтересів її дітей, водночас надає їй ряд пільг та переваг. М. не може бути підставою для дискримінації жінки при працевлаштуванні, просуванні по службі. Закон встановлює відповідальність за відмову від прийняття на роботу жінки-матері або вагітної жінки. М. можна оскаржити в суді, якщо жінка записана матір'ю дитини без достатньої підстави. Невиконання материн, обов'язків може бути підставою для позбавлення батьк. прав щодо дитини, відібрання дитини від матері. Одиноке М. є наслідком народження дитини жінкою, яка не була у шлюбі з батьком дитини, або коли жінка виховує дитину сама у зв'язку із смертю батька дитини чи розірванням шлюбу. Закон встановлює ряд заходів, спрямованих на поліпшення матеріального становища такої жінки (пільги при наданні житла, при скороченні обсягів в-ва на підприємстві). Матір має право на аліменти від дітей. Піклування про дітей може бути підставою для збільшення їй частки у спільній сумісній власності подружжя.

З. В. Ромовська.

 

Схожі за змістом слова та фрази