Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ф arrow ФІРМОВЕ (КОМЕРЦІЙНЕ) НАЙМЕНУВАННЯ
   

ФІРМОВЕ (КОМЕРЦІЙНЕ) НАЙМЕНУВАННЯ

— засіб і форма індивідуалізації підприємця, які дають можливість вирізнити його з-поміж інших товаровиробників та не вводити в оману споживачів щодо справжньої діяльності цього підприємця. Є нематеріальним благом і в суб'єктивному розумінні формує особисте немайнове право та майнове право на використання Ф. (к.) н. Ці права мають непоруш. характер, оскільки ніхто не може бути їх позбавлений або обмежений у їх здійсненні, крім випадків, передбачених законом.

Крім осн. завдання — персоніфікації учасника цив. обороту, Ф. (к.) н. виконує інформ. та рекламну функції і є невіддільною частиною ділової репутації підприємця. Фірм, найменування може бути складовою таких засобів індивідуалізації товару, як знак для товарів і послуг (товарний знак) і торговельна марка. Правове регулювання відносин, пов'язаних з Ф. (к.) н., здійснюється на основі норм ЦивК України (ст. 90, 489—491), Госп. кодексу України (ст. 159), Паризької конвенції про охорону промислової власності 1883, прав, актів про підприємництво, підприємства, госп. товариства, кооперативи та ін. Згідно з цими актами Ф. (к.) н. належить до об'єктів права інтелект, власності, що є чинним з моменту першого використання цього найменування та охороняється без обов'язкового подання заявки на нього чи його реєстрації і незалежно від того, чи є фірм, найменування частиною торг, марки. В разі, якщо Ф. (к.) н. становить її елемент, то здійснюється прав, охорона і Ф. (к.) н., і торг, марки. Громадянин-підприємець має право заявити як Ф. (к.) н. своє прізвище або ім'я.

Відомості про Ф. (к.) н. вносяться за поданням його власника до спец, реєстрів, порядок ведення яких встановлено законом. Суб'єкти підприємництва можуть мати однакові Ф. (к.) н., якщо це не вводить в оману споживачів щодо товарів, які вони виробляють та/або реалізують, а також послуг, що ними надаються. Особа, Ф. (к.) н. якої було занесено до реєстру раніше, має пріоритетне право захисту перед будь-якою ін. особою, тотожне найменування якої занесено до цього реєстру пізніше. В разі фактич. використання у цив. обороті прав, охороні підлягає як повне, так і скорочене Ф. (к.) н. Майновими правами інтелект, власності на Ф. (к.) н. є: право на його використання; право перешкоджати або забороняти (в т. ч. у суд. порядку) ін. особам неправомірно використовувати фірм, найменування; ін. права інтелект, власності, встановлені законом. Особа, що використовує чуже Ф. (к.) н., на вимогу його власника зобов'язана припинити таке використання і відшкодувати завдані збитки. Майнові права на Ф. (к.) н. передаються ін. особі лише разом з цілісним майн. комплексом особи, якій ці права належать, або його відповід. частиною.

Строк дії фірм, найменування законом не обмежується. Чинність майнових прав інтелект, власності на Ф. (к.) н. припиняється у разі ліквідації суб'єкта підприємництва та з ін. підстав, передбачених законом.

Літ.: Цивільне право України, т. 2. К., 2003.

В. П. Нагребельний, Ю. Л. Бошицький.

 

Схожі за змістом слова та фрази