Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТВАРИННИЙ СВІТ
   

ТВАРИННИЙ СВІТ

- сукупність диких тварин, живих організмів, які існують і розвиваються у стані природ, волі в навкол. середовищі: на суші, у воді, в атмосфері, фунті та ін. В Україні відносини у галузі охорони, використання і відтворення Т. с. регулюються Законами «Про охорону навколишнього природного середовища» (1991, з наст, змінами і доп.), «Про тваринний світ» (1993, в ред. 2001), «Про мисливське господарство та полювання» (2000) та ін. нормат.-прав. актами. Об'єкти Т. с, які утримуються (зберігаються) підприємствами, установами та організаціями держ. або комунал. форми власності, є об'єктами права держ. або комунал. власності. Об'єкти Т. с, вилучені зі стану природ, волі, розведені (отримані) у напіввільних умовах чи в неволі або набуті іншим, не забороненим законом, шляхом, можуть перебувати у приват. власності юрид. та (різ. осіб. Законність набуття у приватну власність об'єктів Т. с. повинна підтверджуватися відповід. док-тами про вилучення цих об'єктів із природ, середовища, ввезення в Україну з ін. країн, купівлю, обмін, отримання у спадок тощо, які видаються в установленому зак-вом порядку. Відповідно до закону права власників об'єктів Т. с. можуть бути обмежені в інтересах охорони цих об'єктів, навкол. природ, середовища та захисту прав гр-н.

Гр-нам гарантується право безоплатного заг. використання об'єктів Т. с. для задоволення життєво необхід. потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних тощо), яке здійснюється без вилучення тварин з природ, середовища (за винятком любительського і спорт, рибальства у вод. об'єктах заг. користування у межах установлених зак-вом обсягів безоплат. вилову). В порядку заг. використання об'єктів Т. с. здійснюється також використання: корисних властивостей життєдіяльності тварин — природ, санітарів середовища, запилювачів рослин тощо; в наук., культур.-осв., виховних та ін. цілях, не заборонених законом.

У процесі заг. використання об'єктів Т. с. забороняється знищення тварин, руйнування їхнього житла та ін. споруд (нір, хаток, лігв, гнізд, мурашників, бобрових загат тощо), порушення середовища існування тварин і погіршення умов їх розмноження. Поряд із загальним здійснюється спец, використання об'єктів Т. с, до якого належать усі види використання тварин, що супроводжуються вилученням (добуванням, збиранням тощо) з природного середовища. Спец, використання об'єктів Т. с. в порядку ведення мисл. і риб. г-ва здійснюється з наданням відповідно до закону підприємствам, установам, організаціям і гр-нам права користування мисл. угіддями та рибогосп. вод. об'єктами. Спец, використання об'єктів Т. с. здійснюється лише за відповід. дозволами чи ін. док-тами, що видаються у порядку, визначеному КМ України. Див. також Охорона тваринного світу, Спеціальне використання природних ресурсів.

М. І. Єрофєєв.

 

Схожі за змістом слова та фрази