Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТАВРУВАННЯ ЗЛОЧИНЦЯ
   

ТАВРУВАННЯ ЗЛОЧИНЦЯ

(від давньотур. — монограма султана) — а) випікання на тілі злочинця тавра, яке свідчило про наявність у нього судимості й характер скоєного злочину; б) вид ганебного покарання злочинців у багатьох країнах з давніх часів до 19 ст. Здійснювалося двома способами. Перший полягав у нанесенні (випіканні) розпеченим залізом чи ін. способом на тіло злочинця (лоб, щоки, руки, груди, спину) певних невитравних знаків у вигляді конкр. літер типу «ВОР» (злодій), «КАТ» (каторжник) тощо або специф. умовних зображень типу квітки, трикутника тощо. Другий спосіб (нерідко застосовувався одночасно з першим) полягав у каліченні (відрізання вух, язика, виривання ніздрів тощо), що також мало свідчити про наявність судимості й характер вчиненого злочину. Т. з. було поширеним у Моск. д-ві, згодом — Рос. імперії. Зокрема, відповідно до Уложення 1649 таврування застосовувалося: за образу царя і критику його ді й — відрізування язика; за організацію крим. злочину — відрізування вух; за першу крадіжку («татьбу») — відрізування лівого вуха, за другу — правого. Вуха відрізалися також за зривання шапки, ФУ в карти, крадіжку риби зі ставка (після третього випадку) тощо. Вириванням ніздрів карали за продаж тютюну. За Петра І тавруванню фактично піддавалися всі засуджені, крім тих, кого страчували. Виривання ніздрів і нанесення літер на обличчя продовжувалося і за Катерини II. В Уложенні про кримінальні та виправні покарання 1845 передбачалося Т. з. штемпелем з голками та натиранням сумішшю індиго і туші за тяжкі злочини, а також щодо утікачів з каторги і заслання. Остаточно Т. з. скасоване у 1863.

Масове таврування мільйонів в'язнів, у т. ч. малолітніх (випікання персонал, номерів), проводилося нім. фашистами у 30—40-х pp. 20 ст. У наш час таврування заборонене нормами міжнар. права.

Літ.: Рассейкин Д. П. Очерки истории уголов. регистрации. Саратов, 1976; Евреинов Н. Н. История телес, наказаний в России. Бєлгород, 1994; Кошель П. А. История наказаний в России. История рос. терроризма. М., 1995.

Ю. В. Александров, В. М. Чисніков.

 

Схожі за змістом слова та фрази