Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow П-пен arrow ПАТЕНТНА ЧИСТОТА
   

ПАТЕНТНА ЧИСТОТА

— юрид. властивість об'єкта техніки (конструкції, машини, способу в-ва та ін.), яка полягає у тому, що даний об'єкт може вільно використовуватися у конкр. країні без порушення діючих на території патентів виключного права, які належать третім особам. П. ч. — це суб'єктивна характеристика об'єкта пром. власності, що дає змогу виявити, чи не підпадає цей об'єкт під дію патентів, які видані в даній країні й забезпечують її власникам виключні права на використання зареєстрованого винаходу, промислового зразка або селекц. досягнення. Визначення П. ч. здійснюється на основі вивчення діючих патентів. П. ч. об'єкта техніки перевіряється під час проведення патентних досліджень на етапах аналізу результатів наук, досліджень, розробки проектної та робочої документації, випробовування нових об'єктів техніки, експорту й продажу ліцензії. У разі ввезення до країни об'єкта техніки без П. ч., а також використання у даній країні об'єктів, що підпадають під дію патентів третіх осіб, останні на підставі положень патентного права цієї країни можуть пред'являти вимогу щодо арешту відповід. виробів, ввезених чи виготовлених з порушенням прав власника патенту, а також вимагати виплати штрафів і відшкодування шкоди, заподіяної таким порушенням.

П. ч. має суто тер. характер, визначається щодо однієї чи кількох країн. Тому будь-який об'єкт техніки може підпадати під дію патенту, виданого, напр., у Японії, але водночас мати П. ч., напр., в Угорщині. Термін «патентна чистота» використовувався в Україні до введення у дію ДСТУ 3575—97 «Патентні дослідження. Основні положення та порядок проведення» і ДСТУ 3574—97 «Патентний формуляр. Основні положення. Порядок складання та оформлення». У цих стандартах запроваджено нову інтерпретацію терміна як «порушення прав власників чинних охоронних документів та заявників». Відповід. порушенням визнається будь-яке посягання на право власника чинного охорон, док-та, що тягне за собою юрид. відповідальність згідно з зак-вом.

Для того, щоб забезпечити реалізацію чи використання конкр. об'єкта техніки у потрібній країні (країнах) без порушення патентів третіх осіб, підприємства обов'язково повинні перевіряти його на П. ч. Контроль за забезпеченням П. ч. здійснюють також відповідні заінтересовані міністерства і відомства.

Літ.: Підопригора О. А., Підопригора О. О. Право інтелект, власності України. К., 1998; Охорона пром. власності в Україні. К.. 1999.

Ю. Л. Бошицький.

 

Схожі за змістом слова та фрази