Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow корот-кюч arrow КРИМІНАЛЬНА СТАТИСТИКА
   

КРИМІНАЛЬНА СТАТИСТИКА

(нім. Statistik, від лат. status — стан, становище) — галузь судової статистики. Предмет К. с. — злочинність, її причини, засоби запобігання їй за кількісними показниками. К. с. визначає кількість виявлених злочинів і злочинців (обвинувачених та засуджених), з'ясовує суттєві обставини злочинів і дає докладну соціально-демогр. та спец.-юрид. характеристику засуджених, встановлює осн. тенденції практики боротьби зі злочинністю — від розслідування злочинів до виконання покарань, а також характеризує участь громадськості у боротьбі зі злочинністю. Базовим мат-лом К. с. є офіційні стат. дані органів внутр. справ, прокуратури, судів та органів юстиції. Крім того, дані К. с. збираються під час кримінол. досліджень окр. видів і груп злочинів та окр. злочинців. Ці дослідження здійснюються адм. органами та наук, закладами з метою вивчення стану, структури і динаміки злочинності.

Єдиний централіз. облік злочинів покладений на органи внутр. справ. Начальники районних і міських відділів внутр. справ, слідчих відділів (відділень, груп) органів внутр. справ, а також прокурори районів і міст несуть персональну служб, відповідальність за стан єдиного обліку злочинів у районі (місті). Прокурори районів і міст зобов'язані здійснювати нагляд за тим, щоб жоден злочин, про який стало відомо прокуратурі і слідчим, не залишався незареєстрованим і щоб облік відповідав дійсному стану злочинності.

Осн. реєстровим док-том К. с. є «Картка на виявлений злочин». Вона показує, у чому виявилася подія злочину (де і коли він був скоєний, у якій галузі нар. г-ва, який розмір збитків та ін. дані, що стосуються події злочину; чи було вжито запобіж. заходів щодо злочину, якщо було, то ким — адм. органом чи громадськістю; кваліфікація злочину тощо). Крім цієї картки, складається «Картка на особу, яка вчинила злочин». У ній зазначають докладні дані про особу обвинуваченого: соціальний стан, стать, вік, заняття, посада, місце роботи, освіта, кол. судимість, працездатність і те, в якому стані (алк. сп'яніння чи наркот. збудження) було вчинено злочин, ін. відомості про особу обвинуваченого. Є й ін. реєстрові док-ти К. с, на підставі яких складаються стат. звіти і проводиться аналіт. робота.

В. І. Шакун.

 

Схожі за змістом слова та фрази