Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МАРАТ
   

МАРАТ

(Marat) Жан Поль (24.V 1743, м. Будрі, тепер кантон Нефшатель, Швейца рія — 13.VII 1793, Париж) — франц. політ, діяч, учений, публіцист. Одержав різнобічну дом. освіту. З 1759 жив у Франції, вивчав природничі науки та філософію в ун-тах Бордо і Парижа. Під впливом ідей франц. просвітителів Ж Ж. Руссо і Ш. Монтеск 'є формується його світогляд. Протягом 1765—75 перебував в Англії, Шотландії та Нідерландах, де поглиблював свої природничі знання, вивчав медицину; мав лікар, практику. В цей період виходять перші праці М. з медицини, фізики і природознавства. Найвідомішою з них є наук.-філос. трактат «Про людину...» (1775) антиматеріаліст. спрямування. 1775 Ун-т св. Ендрю (м. Единбург, Шотландія) присудив М. вч. ступінь доктора медицини. Власні політ, та правові погляди М. вперше грунтовно виклав у працях «Ланцюги рабства» (1774) та «План кримінального законодавства» (1780). Досліджував джерела, методи, засоби встановлення деспотизму, нездатність його до самореформування. Досягнення сусп. ідеалу М. пов'язував тільки з революцією. Зробив значний внесок у розвиток ідей договірного характеру походження д-ви, суверенітету народу, поділу влад, утворення системи стримувань і противаг в управлінні д-вою. 1776 повернувся до Франції, де займався лікар, практикою та наук, дослідженнями з фізики. З початком Великої франц. революції 1789 видає праці «Дарунок вітчизні» та «Доповнення», де проводить ідею захисту революції, єднання всіх прогресив. сил у боротьбі проти абсолютизму. Після липня 1789 схиляється до необхідності застосування терору як засобу знешкодження ворогів революції, радикал, перебудови країни і встановлення справедливого сусп. ладу. Із вересня 1789 редагував і видавав газ. «Друг народу», в якій наголошував на необхідності розвитку тактики революції, поглибленні її дем. і соціального змісту, захисті прав і свобод народу, інтересів найширших верств сусп-ва. Газета стала трибуною викриття контрреволюції. М. передбачив зраду революції з боку представників нових владних структур. Зазнав переслідування від влади; змушений був двічі (січень—травень 1790 і грудень 1791 — травень 1792) рятуватися у Великобританії, двічі нелегально повертався до Франції і підпільно видавав газету. З вересня 1792 — депутат Нац. конвенту від Парижа. Наполягав на об'єднанні всіх рев. сил і партій з метою захисту республіки. Разом з М. Робесп 'єром очолив якобінців і керував повстанням (31.V—2.VI 1793), яке призвело до встановлення якобінської диктатури.

Надалі у зв'язку з хворобою М. зосередився на видавничій діяльності (з вересня 1792 випускав «Газету Французької Республіки», з 14.III 1793 — «Публіцист Французької революції»). Вбитий терористкою Ш. Корде.

Марат Жан Поль - leksika.com.ua

Тв.: Избр. произведения, т. 1—3. М., 1956.

Літ.: Герцензон А. А. Уголовно-правовая теория Жана Поля Марата. М., 1956; Манфред А. 3. Марат. М., 1962; Левандовский А. П. Сердце моего Марата. М., 1975; Молчанов Н. Н. Монтаньяры. М., 1989; Мироненко О. М. Права і свободи людини у док-тах Великої франц. революції. К., 1995.

О. В. Скрипнюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази