Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow спар-страх arrow СПЕКУЛЯЦІЯ
   

СПЕКУЛЯЦІЯ

(лат. speculatio — вистежування, спостереження, споглядання, від speculari /пінитися, спостерігати, споглядати) — 1) Гра на біржі, один з осн. видів діяльності на міжнар. ринках. 2) За рад. крим. правом — злочин, що визначався як скуповування товарів або інш. предметів та їх перепродаж з метою наживи. В Європі це слово вживалося ще в Середні віки, а в значенні скуповування і продажу — з 18 ст. В рад. крим. праві поняття «спекуляція» уперше сформульовано в декреті РНК «Про спекуляцію» від 22.VII 1918. Винні в збуті, скуповуванні або зберіганні товарів (у т. ч. продуктів харчування) з метою збуту у вигляді промислу підлягали позбавленню волі на строк не менше 10 років з конфіскацією всього майна. Встановлювалася відповідальність за збут, скуповування, зберігання з метою збуту нормованих продуктів харчування і предметів масового споживання за цінами вище твердих, за підробку прод. карток або купонів та їх використання, за реалізацію нормованого товару поза прод. карткою чи купоном і за відмову реалізувати по них товар за нормованими цінами.

Декрет передбачав таке саме суворе покарання за заборонені законом збут, скуповування і зберігання платини, срібла, золота і недопущених в обіг чи анульованих відсоткових паперів, паїв, акцій, облігацій та ін. грош. свідоцтв. У період нової економічної політики поняття «спекуляція» істотно змінилося. С. визначалася як ворожа рад. д-ві діяльність приват, торгівців, що полягала у штучному підвищенні ними цін на товари шляхом змови або страйку чи злісного невипуску товарів на ринок. Таке визначення С. містилося у декреті РНК РРФСР «Про відповідальність за порушення декретів про натуральні податки і про обмін» від 15.VII 1921. Це формулювання збереглося і в першій редакції Крим, кодексів УСРР та

РСФРР 1922. Постановою ЦВК і РНК СРСР «Про порядок проведення торгівлі колгоспів, колгоспників і працюючих одноосібних селян» від 20.У 1932 у СРСР повністю заборонялася приватна торгівля. У зв'язку з цим ЦВК і РНК СРСР 22. VIIІ 1932 прийняли пост. «Про боротьбу із спекуляцією», де було змінено поняття «спекуляція» — нею вже визнавалася будь-яка заборонена законом приватна торгівля. Указ Президії ВР УРСР «Про відповідальність за дрібну спекуляцію» від 15.IV 1958 встановив крим. відповідальність за скуповування і перепродаж приват, особами в невеликих розмірах товарів нар. споживання та продуктів с. г., а також касових і товар, чеків і талонів, квитків у видовищні заклади, книг, нот та ін. цінностей. Дрібна С, вчинена вперше, за ст. 1 указу каралася в адм.-прав, порядку арештом на строк до 15 діб або штрафом до 500 крб. з конфіскацією предметів С.

Повторна дрібна С. визнавалася злочином і до винного застосовувалася ст. 2 указу, відповідно до якої за вироком суду він підлягав позбавленню волі на строк до одного року або карався випр. роботами на той самий строк чи штрафом до 2000 крб. з конфіскацією предметів С. Відповідальність за дрібну С. наставала лише в тих випадках, коли дії винного за своїм характером і розмірами не підлягали кваліфікації за ст. 127 КК УРСР 1927 як звичайний склад С.

У КК УРСР 1960 відповідальність за різні форми С. була об'єднана в ст. 154. Тільки С. валют, цінностями каралася за ст. 80. За цим кодексом С. визначалася як скуповування товарів або ін. предметів, на які було встановлено держ. роздрібні ціни, на підприємствах (в організаціях) торгівлі, а також на ін. підприємствах, що реалізовували товари або ін. предмети населенню, та їх перепродаж з метою наживи. КК України 2001 не містить поняття «спекуляція». У КпАП України зберігається відповідальність за дрібну С. (ст. 157).

А. А. Музика, Є. В. Лащук.

 

Схожі за змістом слова та фрази