Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОЗАСУДОВЇ ОРГАНИ
   

ПОЗАСУДОВЇ ОРГАНИ

- державні несудові органи, наділені правом виносити вироки в крим. справах і застосовувати заходи адм. репресії (висилка, ув'язнення до установ виконання покарань в адм. порядку). Широко використовувалися у Рос. імперії для б-би з рев. рухом, а також у СРСР. До П. о. в перші роки рад. влади належали, зокрема, Всеукраїнська надзвичайна комісія та її органи на місцях. З вересня 1922 в Україні діяла Особлива комісія з адм. висилки при HKBC УСРР. Її очолював нарком внутрішніх справ республіки, який водночас займав посаду голови ДПУ. До складу комісії входили представники НКВС і НКЮ, персонально затверджені президією ВУЦВК. Особлива комісія могла застосовувати, напр., адм. висилку строком до 3 років щодо осіб, яких вона вважала причетними до контррев. виступів. Згідно з постановою ВУЦВК від 6.XII 1922 під адм. висилку підлягали також особи, звинувачені у причетності до контрабанди, і ті, хто раніше був судимий за певні загальнокримінальні злочини — бандитизм, підробку грошових знаків тощо.

До П. о. належали також Особливі наради, «двійки» і «трійки». А суд. колегія при ОДПУ (1923— 34), хоча і називалася «судовою», фактично була наділена правом позасуд. розгляду справ і застосування усіх видів репресій, включаючи вищу міру покарання. Згідно з постановою ЦВК СРСР від 15.ХІ 1923 суд. колегії ОДПУ дозволявся розгляд справ про диверсії — підпали, вибухи, псування обладнання держ. підприємств та ін. види «шкідництва». Упродовж 20-х рр. перелік видів злочинів, що підлягали позасудовому розгляду, постійно зростав. Президія ЦВК СРСР надала право судовій колегії ОДПУ розглядати також справи: фальшивомонетників (1924), осіб, викритих у збройній контрабанді (1926), кол. білогвардійців, шпигунів і бандитів (1927) тощо. Діяльність П. о. в СРСР, за винятком Особливої наради, в основному була припинена напередодні Другої світової війни 1939-45.

В Україні згідно з чинною Конституцією правосуддя здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій ін. органами чи посад.

особами не допускається (ст. 124).

Літ.: О внесудеб. органах. «Изв. ЦК КПСС», 1989. № 10; Усенко І. Б. Україна в роки НЕПу: доля курсу на рев. законність. X., 1995; Некрасов В. Ф., Борисов А. В., Дет-ков М. Г. Органы и войска МВД России. М., 1996; Лубянка: ВЧК-ОГПУ-НКВД-НКГБ-МГБ-МВД-КГБ. 1917-1960. М., 1997.

В. Т. Окіпнюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази