Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow д arrow ДНІПРО
   

ДНІПРО

- найбільша водна артерія України, третя за величиною (після Волги і Дунаю) річка Європи, найбільша судноплавна в Україні, основне джерело її водопостачання. Починається невеликим струмком з болотного масиву " Аксе-нінський мох" на Валдайській височині в Росії. Загальна площа басейну - 518,5 тис. км2. В Україні бас. Д. займає 65% усієї території. Протяжність Д. - 2283 км, у т. ч. 1120 км по Україні. Впадає в Дніпровський лиман, що переходить у Дніпровсько-Бузький, сполучений з Чорним морем.

Середня глибина - 3-7 м, швидкість течії - 0,4-1,2 м/с. Навігація триває від 240 діб на пн. до 285 діб на пд. Ширина русла верхньої частини Д. в Україні становить 90-700 м, від Києва до Дніпропетровська - 300-1500 м, нижче Херсона Д. розділяється на рукави і багатьма гирлами впадає в Дніпровський лиман. Д. - центр, і пд. частини материкової траси відомого "шляху з варяг у греки". Римляни називали його Динаприс, греки - Борисфен, слов'яни - Славутич, турки - Узу. На березі Д. розташовані міста Київ, Черкаси, Кременчук, Дніпродзер-жинськ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Нікополь, Херсон. У Д. впадають більш як 1 тис. річок; лише 90 з них - понад 100 км завдовжки. Праві притоки Д.: Прип'ять, Тетерів, Ірпінь, Рось, Інгулець; ліві: Сож, Десна, Трубіж, Сула, Псел,

Ворскла, Орель, Самара. На пд. України кількість приток значно зменшується. Основний стік формується на пн. У багатьох пд. районах Придніпров'я Д. практично не має приток. 60-80% стоку Д. припадає на весняний період. Узимку Д. замерзає з грудня до першої-другої декади березня. У верхній течії переважає снігове (50%), дощове (20%) і підземне живлення, в нижній - снігове (80-90%). Правий берег Д. високий, стрімкий, вкритий лісом, пересічений мережею яруг. Відносна висота його - 50-100 м. Серед підвищень правого берега виділяються т. зв. Київські та Канівські гори (найвища точка останніх - 242 м, відносна висота - бл. 55 м). Лівий берег Д. низький, з поодинокими підвищеннями. На Д. багато островів. Найбільший корінний острів - Хортиця. У межах Києва є намивний о. Труханів (площа 450 га) заввишки 3-4 м, популярне місце відпочинку. Конфігурацію берегів Д. за останні десятиріччя значно змінили водосховища (довжина їх берегової лінії становить понад 3 тис. км), які перетворили його з колись швидкоплинної річки на водозастійну. Рівень води в Д. підвищився, що призвело до підтоплення великих посівних площ. З рибних ресурсів Д. промислове значення мають лящ, окунь, щука, чехонь, сом, судак, короп, білий амур, товстолобик та ін. Однак рибний промисел на Д. дедалі зменшується через посилення забруднення річки.

 

Схожі за змістом слова та фрази