Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дип-док arrow ДИПЛОМАТИЧНИЙ ВІЗИТ
   

ДИПЛОМАТИЧНИЙ ВІЗИТ

- форма встановлення, підтримання і розвитку зв'язків з представниками офіц., громад, і ділових кіл держави перебування, а також із дипломатичним корпусом. Поділяються на офіційні та приватні. Офіційними вважаються візити, які передбачені протоколом або мають служб, характер. Якщо візит неофіційний або здійснюється у порядку особистого знайомства, він називається приватним. Порядок офіц. візитів та відповіді на них регулюється протокол, правилами; приватні візити здійснюються відповідно до світського етикету.

До офіц. Д. в., які є обов'язковими, належать візити, що здійснюються послами і посланниками до і після вручення вірчих грамот. Під час візиту до керівника протокол, частини посол або посланник з'ясовує порядок свого акредитування та питання місц. протокол, частини. Під час візиту до міністра зовнішньополіт. відомства посол або посланник вручає йому копії своїх вірчих грамот, копії відкличних грамот свого попередника і текст промови, яку він має намір виголосити під час вручення вірчих грамот. Одночасно посол або посланник висловлює прохання щодо призначення аудієнції (див. Аудієнція дипломатична) у глави д-ви для вручення вірчих грамот. Під час візиту до ду-аєна дипломатичного корпусу глава дип. представництва з'ясовує особливості місц. протокол, практики.

При цьому з метою уникнення помилок і непорозумінь глава дип. представництва в усіх випадках, що викликають сумнів, звертається за роз'ясненням до місц. протокол, частини (напр., чи повинні візити головам палат парламенту передувати візитові голові уряду). Одночасно з візитами до офіц. осіб або після їх завершення глава дип. представництва робить візити видатним представникам громадськості, ділових кіл, преси, діячам культури та науки. Заг. порядок візитів передбачає, що глава дип. представництва, який прибув до країни перебування, першим робить візити тим, хто вже там знаходиться. Проте в цьому правилі є ряд важливих винятків. Так, посол першим робить візити лише послам, а глави дип. представництв ін. класів самі роблять йому перший візит. Глава дип. представництва не здійснює офіційних (навіть у відповідь) візитів радникам, секретарям та аташе ін. дипломатичних представництв, якщо тільки вони не є тимчасовими повіреними у справах. Посол або посланник особливою нотою повідомляє своїх колег по дип. корпусу про вручення ним вірчих грамот і вступ до виконання своїх обов'язків і в цій же ноті просить призначити йому час, коли він може прибути до них з візитом. (Посол це робить в листах лише до послів, а глави дип. представництв ін. класів самі звертаються з под. проханням у своїй відповіді). Візити у відповідь здійснюються найближчими днями, якщо не обумовлено інше. Особам, яким згідно з протоколом не потрібно робити візит у відповідь, розсилаються візитні картки. Напередодні завершення своєї місії глава дип. представництва робить візит керівнику протокол, частини, з'ясовує порядок здійснення прощальних візитів та знайомиться із заходами у зв'язку з його від'їздом із країни перебування і наприкінці робить прощальні візити представникам влади країни перебування, а також робить прощальний візит дуаєну дип. корпусу. Як правило, прощальні візити відбуваються у більш вузькому колі осіб, ніж те, з яким дип. агент підтримував тісне спілкування під час виконання своєї місії.

Б. І. Гуменюк, К. К. Сандровський.

 

Схожі за змістом слова та фрази