Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow зат-зміш arrow ЗВАННЯ ВІЙСЬКОВІ
   

ЗВАННЯ ВІЙСЬКОВІ

- звання, які персонально присвоюються військовослужбовцям і військовозобов'язаним запасу Збройних Сил України, ін. військових формувань відповідно до їхнього служб, стану, військ, чи спец, підготовки, вислуги років, належності до виду ЗС, роду військ або служби та особистих заслуг. 3. в. встановлюються виключно законами (ст. 92 Конституції України). 3. в. є важливою умовою правильної організації проходження особовим складом військової служби, розстановки кадрів та їх найбільш доцільного використання. Наявність 3. в. створює необхідні передумови для сталого службово-правового стану військовослужбовця. Згідно із 3. в. у ЗС встановлюються відносини підлеглості й старшинства між військовослужбовцями (крім підлеглості й старшинства за служб, станом), відповідність 3. в. займаним посадам, визначаються строки військ, служби і стану в запасі. 3. в. мають важливе значення у визначенні конкр. прав на матеріальне, держ. забезпечення та пільги військовослужбовців і членів їх сімей. Уперше персональні 3. в. у ЗС кол. СРСР були запроваджені пост. ЦВК і РНК СРСР від 22.IX.1935 для рядового і команд, складу, а також для військ.-політ. і військ.-тех. складу армії та флоту. Президія ВР СРСР встановила для вищого команд, складу генеральські та адміральські 3. в. (указ від 7.У 1940), а для рядового й молодшого командного складу — 3. в. єфрейтор, молодший сержант, сержант і старший сержант (указ від 2.XI.1940). У 1942—43 здійснено уніфікацію офіцерських 3. в. і встановлено єдині персональні 3. в. 1972 запроваджено інститут прапорщиків і мічманів.

військові звання в Україні - leksika.com.ua

В Україні відповідно до ст. 5 Закону «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» (1992) в ЗС, ін. військах, військ, формуваннях і органах встановлено 3. в. щодо різних категорій військовослужбовців (див. таблицю на с. 564). До 3. в. військовослужбовця, який має військ.-облікову спеціальність юрид. або мед. профілю, додаються відповідно слова «юстиції» чи «медичної служби»; до 3. в. гр-н, які перебувають у запасі чи у відставці, додаються слова «запасу» або «у відставці». 3. в. військовослужбовцям присвоюються: вищим офіцерам — Президентом України за поданням міністра оборона України (п. 24 ст. 106 Конституції); до підполковника (капітана 2 рангу) включно — заступниками міністра оборони України, командувачами операт. командувань, видів ЗС; полковника (капітана 1 рангу) — міністром оборони України (ст. 21 Положення про проходження військової служби).

Військовослужбовець, а також гр-нин, який перебуває у запасі чи у відставці, може бути позбавлений 3. в. тільки за вироком суду у випадку скоєння ним тяжкого чи особливо тяжкого злочину (ст. 37 Кримінального кодексу України). Гр-нин, який позбавлений 3. в., після зняття або погашення судимості може бути поновлений у кол. званні посад, особою, що має право присвоювати це 3. в. згідно з Положенням про проходження військ, служби. Військовослужбовець, який проходить військ, службу за призовом, може бути позбавлений звання у порядку, передбаченому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України (ст. 50).

Особи офіцер, складу, позбавлені 3. в. у зв'язку з незакон. засудженням, поновлюються у кол. званні: мол. і ст. офіцерського складу — міністром оборони України, а вищого офіцер, складу — Президентом України.

Є. Я. Кравець

 

Схожі за змістом слова та фрази