Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow корот-кюч arrow КУРУКІВСЬКА УГОДА 1625
   

КУРУКІВСЬКА УГОДА 1625

- договір між представниками польс. уряду, очолюваними корон, гетьманом С. Конецпольським, і козац. старшиною на чолі з гетьманом М. Дорошенком. Укладена в урочищі Ведмежа Лоза біля Курукового озера (побл. сучасного м. Кременчука) 26.Х(5.ХІ) 1625. З укладенням К. у. 1625 завершилося козац.-сел. повстання, спочатку очолюване М. Жмайлом (до його усунення з посади гетьмана).

За угодою польс. уряд відмовлявся від вимоги видачі ватажків повстання, для повстанців оголошувалась амністія. У козац. реєстр мало бути записано 6 000 чол. Ті, хто залишився поза реєстром (бл. 40 000), повинні були повернутися під владу панів. Внесеним у реєстр поверталися всі права та вольності, які вони мали раніше: особиста свобода, право на власний військ, суд, вільну торгівлю, промисли. Для реєстрових встановлювалася щорічна заг. плата за службу. За ними зберігалося право обирати старшого (гетьмана), якого мав затверджувати король. 1 тис. козаків повинна була знаходитися на Запоріжжі і нести там сторожову службу. Основна ж частина козацтва мала жити по волостях і з'являтися у похід на вимогу корон, гетьмана. Реєстрові козаки зобов'язувалися виселитися з маєтків шляхти й духівництва впродовж 12 тижнів, а також повернути власникам усе майно. Козаки повинні були відмовитися від усіх політ, домагань, їм заборонялося самочинно здійснювати походи до тур.-татар. володінь і вступати в зносини з іноз. д-вами.

За угодою реєстрове військо було поділено на 6 полків, чим було закладено основу майб. адм.-тер. поділу Укр. д-ви у 2-й пол. 17—18 ст. 1626 польс. сейм затвердив К. у. 1625, однак її умови не задовольняли осн. масу козацтва, внаслідок чого 1630 почалося нове козац. повстання під проводом Т. Федоровича.

В. А. Чехович.

 

Схожі за змістом слова та фрази