Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow аку-асо arrow АРГЕНТИНА
   

АРГЕНТИНА

Республіка Аргентина (Argentina, República de Argentina) - держава у Пд. Америці. Тер. — 2 776,654 тис. км2. Спірною територією з Великобританією є Маль-вінські (Фолклендські) о-ви (12 тис. км!). Нас. — 34,673 млн. чол. (1996, оц.): аргентинці (80,75 %), італійці (3,9 %), українці, євреї, іспанці, поляки, німці, французи та ін. Столиця — м. Буенос-Айрес. Адм.-тер. поділ — 22 провінції і 1 нац. територія, федеральний столичний округ. Держ. мова — іспанська. Грош. одиниця — аргент. песо. Нац. свято — Річниця Травневої революції (26 травня). Аргентинська д-ва утв. 1816 під назвою Сполучені Провінції Ла-Плати в результаті багаторічної боротьби за нац. незалежність ісп. колоній. Першу конституцію А. було прийнято Тукуманським конгресом 1819. Нею передбачався централізований держ. устрій. Проте вся 1-а пол. 19 ст. минула під знаком жорсткого протистояння прибічників централізації (унітаристів) і децентралізації (федералістів), котрі відображали політ, інтереси різних сусп. сил. У 30—40-х рр. у країні існувала диктатура. Прийнята тоді друга конституція (1826) формально проголосила федеративний устрій А. 1853 Установчий конгрес ухвалив третю конституцію А., яка сприяла завершенню федерат, процесу. Вона формально залишається чинною і сьогодні, хоча неодноразово змінювалася і доповнювалася. 24. VIII 1994 спеціально обрана Конституційна асамблея прийняла нову редакцію конституції, включивши до неї ряд нових розділів і статей. За цією редакцією в А. прийнято презид. форму правління. В основу побудови держ. механізму покладений принцип поділу влади, про що записано в осн. законі. Законод. влада належить Конгресу, до складу якого входять дві палати: палата депутатів (нижня) і сенат (верхня). Палата депутатів формується шляхом заг. виборів. При цьому конституцією встановлене різне кількісне

Державний герб Аргентини - leksika.com.ua

представництво у нижній палаті від кожної з провінцій та від визначеного числа виборців. Віковий ценз для кандидатів у депутати — 25 років. Сенат також утв. за результатами заг. виборів, але за принципом рівного (по 3) представництва від провінцій і столиці. Для кандидатів у сенатори віковий ценз — ЗО років. Палати Конгресу рівноправні у законод. процесі. Термін повноважень депутатів — 4 роки; половина складу нижньої палати оновлюється кожні два роки. Термін повноважень сенаторів — 6 років; кожні два роки оновлюється третина сенату. Главою д-ви є президент, обраний за результатами заг. прямих виборів на 4 роки. На такий же термін обирається віце-президент, який заміщує президента у разі його хвороби, відсутності в країні, відмови або усунення з поста. Президент і віце-президент можуть бути переобрані лише через 4 роки після закінчення першого терміну повноважень. Конституційно визначено процедуру імпічменту щодо президента і віце-президента, котру здійснюють палати Конгресу. Віковий ценз для кандидатів у президенти і віце-президенти — ЗО років. Президентові належить виконавча влада. Він очолює Кабінет міністрів-секретарів, призначає і звільняє членів кабінету. Водночас уряд за свою діяльність несе політ, відповідальність перед Конгресом. Вважається, що члени Кабінету діють виключно за повноваженнями, делегованими їм президентом. З ін. боку, передбачене контрасигнування актів президента міністрами, без чого вони не чинні. Серед повноважень президента слід виділити його право вибіркового вето щодо законів, ухвалених Конгресом. Він також має право законод. ініціативи. Конгрес може делегувати Кабінетові міністрів-секретарів повноваження на прийняття актів, що мають силу закону. Контроль за такими актами (декретами) здійснює спец, постійна комісія, утв. на паритетних засадах палатами парламенту. Саме перед цією комісією несуть політ, відповідальність члени кабінету. Така відповідальність є єдиною формою політ, відповідальності органів викон. влади перед парламентом, визначеною осн. законом.

Суд. влада належить Верховному суду юстиції та ін. судам. Суддів Верх, суду юстиції призначає президент за згодою сенату. Даний суд є вищим судом заг. юрисдикції і водночас виконує функції органу конст. контролю.

За формою держ. устрою А. є федерацією. Кожна провінція має свою конституцію, за якою визначено механізм місц. держ. влади, подібний своїми засадами до федерального. Федеральна конституція встановила принцип розмежування компетенції між федерацією та провінціями, за яким визначено дві сфери повноважень: перша — це сфера виключної компетенції федерації, друга — сфера залишкових повноважень, віднесена до компетенції провінцій. А. — член ООН з 1945, член ОАД та ін. міжнар. організацій.

Дип. відносини України з А. встановлено

6.1 1992. В. М. Шаповал.

 

Схожі за змістом слова та фрази