Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ц arrow ЦЕНТРАЛЬНІ ОРГАНИ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ
   

ЦЕНТРАЛЬНІ ОРГАНИ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ

— органи виконавчої влади, компетенція яких поширюється на всю територію країни. Згідно з указом Президента України «Про систему центральних органів виконавчої влади» від 15.XII 1999 до цих органів належать: 1) міністерства; 2) державні комітети України, а також ін. органи, статус яких прирівняно до статусу держ. комітету (Вища атестаційна комісія України, Національне космічне агентство України, Пенсійний фонд України та ін.); 3) Ц. о. в. в. зі спец, статусом. До останніх належать, зокрема, Антимонопольний комітет України, Державна податкова адміністрація України, Державна митна служба України,

Фонд державного майна України, Служба безпеки України, Головне управління державної служби України та ін.

Ц. о. в. в. діють на підставі положень, які затверджує Президент України. Ці органи утворюються, реорганізовуються та ліквідовуються Президентом України за поданням Прем'єр-міністра у межах коштів, передбачених на утримання органів викон. влади. Президент України призначає на посади за поданням Прем'єр-міністра та звільняє з посад керівників Ц. о. в. в., за винятками, встановленими Конституцією України. Зокрема, згідно з п. 14 ст. 106 Конституції, голів Антимонопольного комітету, Фонду держ. майна, Держ. комітету телебачення і радіомовлення Президент України призначає на посади та звільняє з посад за згодою ВР України. Ц. о. в. в. видають акти у вигляді наказів керівника відповідного органу, які є обов'язковими для виконання усіма органами та організаціями, їх посадовими особами, котрі перебувають у сфері управління даного Ц. о. в. в.

Указом Президента України «Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.ХІІ 1999 визначено коло Ц. о. в. в., чия діяльність спрямовується і координується КМ України через відповідних міністрів. Спрямування і координацію діяльності інших Ц. о. в. в. здійснюють міністри економіки та з питань європ. інтеграції, праці та соціальної політики, тр-ту, фінансів, юстиції. Ц. о. в. в. можуть мати свої територіальні органи, керівників яких призначає на посаду і звільняє з посади в установленому порядку керівник відповідного Ц. о. в. в.

Див. також Апарат державного управління, Державна адміністрація. Місцеві органи виконавчої влади.

Літ.: Викон. влада і адм. право. К., 2002; Органи держ. влади України. К., 2002.

В. Б. Авер'янов.

 

Схожі за змістом слова та фрази