Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow У arrow УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД
   

УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД

- громадяни України всіх національностей. Назва визначається укр. етн. нацією, яка становить його більшість і є титульною нацією.

Як політ, спільність У. н. є джерелом політ, влади в Україні й пріоритетним суб'єктом політ, системи сусп-ва. Відповідно до Конституції України (ст. 5) У. н. є носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні. Він здійснює владу безпосередньо і через органи держ. влади та органи місц. самоврядування. Право визначати і змінювати конст. лад в Україні належить виключно народові й не може бути узурповане д-вою, її органами або посад, особами. У. н. є гарантом конст. ладу. Захист суверенітету і тер. цілісності України, забезпечення її екон. та інформ. безпеки, як зазначається в Конституції України (ст. 17), є справою всього У. н. У. н. — суб'єкт права власності на природні ресурси. Відповідно до Конституції України (ст. 13) земля, її надра, атм. повітря, водні та ін. природні ресурси, які знаходяться в межах тер. України, природні ресурси її конт. шельфу, виключної (морської) екон. зони є об'єктами права власності У. н.

Від імені У. н. права власника здійснюють органи держ. влади та органи місц. самоврядування у межах, визначених Осн. Законом.

У. н. є рівноправним суб'єктом світового співтовариства.

Літ.: Вівчарик М. М., Панченко П. П., Чмихова В. У. Українська нація: шлях до самовизначення. К., 2001.

В. Ф. Погорілко.

 

Схожі за змістом слова та фрази