Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ч arrow ЧЕТВЕРТУВАННЯ
   

ЧЕТВЕРТУВАННЯ

— вид смертної кари часів Середньовіччя, що передбачав розчленування тіла злочинця на чотири частини. Застосовувалося у ряді держав, у т. ч. у Франції, Англії, Німеччині, Італії, Росії, Україні. Ч. за умисну зраду передбачав, напр., звід крим. і крим.-процес, законів, складений 1532 в Німеччині, — Кароліна. В Моск. д-ві про Ч. згадується вже у 15 ст. Цей вид смертної кари передбачало Соборне уложення 1649. Ч. застосовувалося в Рос. імперії і у 18 ст. Полягало у послідовному відсіканні сокирою рук і ніг, а потім голови страчуваного. У 18 ст. Ч. було пом'якшене — починалося з відсікання голови, а руки і ноги відсікали вже у трупа. Так, згідно зі ст. 124 гл. XVI Військ, статуту Петра І (1716), злочинець «сперва казнен, а потом четвертован бывает». Ч. застосовувалося за скоєння таких злочинів, як бунт, зрада, ін. тяжкі держ. злочини.

Ч. відоме й укр. праву. Про нього, напр., ішлося у «Правах, за якими судиться малоросійський народ» (1743). Так, Ч. підлягав злочинець, який пограбував або знищив церк. майно; чоловік — за вбивство своєї дружини із застосуванням отрути, слуга — за вбивство свого господаря та за деякі ін. тяжкі злочини.

Літ.: Сергеевский Н. Д. Наказание в рус. праве XVII в. СПб., 1887; Загоскин Н. П. Очерк истории смертной казни в России. Казань, 1892; Викторский С. И. История смертной казни в России и совр. ее состояние. М., 1912; Права, за якими судиться малоросійський народ. 1743. К., 1997; Кистяковский А. Ф. Исследование о смертной казни. Тула, 2000.

В. Д. Гончаренко.