Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow a arrow АНСАМБЛЬ СТАРОГО МІСТА В КАМ'ЯНЦІ-ПОДІЛЬСЬКОМУ
   

АНСАМБЛЬ СТАРОГО МІСТА В КАМ'ЯНЦІ-ПОДІЛЬСЬКОМУ

(Хмельницька обл.) - історико-архітектурний комплекс ХП-ХІХ ст., що включає Новий (Земляний) замок поч. XVII ст. і Підзамецькі ворота ХУІІ-ХУІІІ ст. Стародавній забудові Кам'янця-Подільського властиві риси давньоруського зодчества і готики, ренесансу і бароко, а пізніше й класицизму, що збагатилися місцевим колоритом. Зодчі, що працювали в місті в різні часи, тонко розуміли загальні закономірності створюваного ансамблю, завдяки чому він має цілісний характер і гармоніює з природним оточенням. Місто розташоване в петлі р. Смотрич, що утворює овальне плато зі стрімкими скелястими берегами до 25 м заввишки. У горловині петлі стоїть замок. Фортеця на мисі, заснована в XII ст., захищала головний в'їзд до міста. Більшість її веж споруджено в ХІУ-ХУ ст. У серед.

XVI ст. Йов Претфес надбудував стіни і звів ряд могутніх веж із ренесансними ордерними деталями. До ядра з боків прилягали укріплені дворики, а знизу - земляна фортеця з двома могутніми бастіонами. Планування міста, система його оборонних споруд склалися наприкін. XVII ст. На малюнку того часу в центрі планування чітко видно площу Ринок, дві інші площі (Вірменську й Руську), а також будинок ратуші.

По краю берега проходили стіни укріплень з вежами, назви яких указували на цехи, що їх обслуговували: Різницька, Гончарна тощо. У міських кварталах знаходилися будівлі церков, костьолів, синагог. Потрапити в місто можна було через троє воріт: Міські, Руські й Польські, що мали вежі з двориками, розташованими вздовж похилих виїздів з каньйону річки. Ці оборонні комплекси доповнювалися вежами зі стінами, що перегороджували річку, рівень води в якій регулювався за допомогою шлюзів. Зокрема, Гончарна вежа являє собою масивну циліндричну будівлю, перекриту високим шатровим верхом. У стіні прорізано бійниці, внизу влаштовано вхідний проріз аркової форми. З містом пов'язано чимало історичних подій: тут розташовувалися війська Богдана Хмельницького і Петра І, відбувалися запеклі бої під час Великої Вітчизняної війни.

 

Схожі за змістом слова та фрази