Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МАСОНСТВО
   

МАСОНСТВО

франкмасонство (франц. francmaconnerie, від franc — вільний і macon — каменяр, муляр) — реліг.-етична течія. Виникла в Європі у формі створення таєм. товариств (лож), члени яких, об'єднуючись на декларованих засадах рівності, братерства і взаємодопомоги, проголошували своєю метою «створення Царства Божого на землі». Від середньовіч. цехової організації каменярів М. запозичило її термінологію та символіку. Самі масони визначають себе як носіїв «вищої божественної мудрості». Opг. оформлення сучасного М. відносять до 1717, коли 4 лондонські ложі, об'єднавшись, утворили Велику ложу Англії. Після цього М. протягом кількох десятиліть поширилося на всю Європу, проникло на амер. континент. Сформувавши відмінні від загальних моральні норми, власні закони та органи управління, М. поступово перетворилося на транснац. об'єднання еліти сусп-ва із власною кастовою структурою. Осн. ідеї М.: віротерпимість, повага до особи, абс. свобода совісті, заборона суперечок з приводу релігії та політики серед братів; сплата внесків; збереження таємниці ложі; побудова духовного храму у своєму внутр. світі, дотримання ритуалів братства.

1738 папа Климент XII виступив з засудженням М. як таємної секти, що підриває роль церкви та сусп. порядок, і заборонив віруючим вступати до масон. лож під загрозою відлучення від церкви. Проте М. і далі підтримувалося окр. представниками світської влади. Гасло М. «Свобода. Рівність. Братерство» було використано Великою франц. революцією, після якої активізувалася еміграція масонів з Франції до Сх. Європи. В Україні М. виникло в серед. 18 ст. З поч. 19 ст. кількість масон. лож в Україні почала зростати. Найвідомішими ложами в цей період були «Понт Євксинський» (Одеса), «З'єднані слов'яни» (Київ), «Любов до істини» (Полтава). Більшість укр. М. формувалася з представників інтелігенції та військових. Гол. метою діяльності масон. орг-цій у цей час було проведення сусп.-політ, реформ, здобуття незалежності для України, розвиток духовності. Масони були авторами політ, проектів утворення союзу незалежних слов'ян, держав, брали активну участь у декабрист, та польс. повстанському рухах. У зв'язку з цим імп. Олександр І спец, указом 1822 заборонив М. в Росії. 1826 аналогія, указ видав імп. Микола І. М. справило певний вплив на діяльність Кирило-Мефодіївського братства. 1900 була засн. «Ложа Шевченка» в Харкові, 1904 — «Ложа братства» в Чернігові, 1909 виникла масон. ложа в Одесі. В цей період відбувалися консолідація та об'єднання укр. лож, відокремлення їх від рос. і франц. масонських центрів, утворення укр. «Великого Сходу». Ложі ставили перед собою мету об'єднати представників різних партій проти самодержавства. 1913 було утв. Верховну раду народів Росії, яка координувала діяльність масон. лож імперії. Перед Жовт. переворотом у Росії налічувалося понад 40 лож, майже половина з них — в Україні. Після падіння самодержавства кер. посади в органах влади Росії були зайняті масонами або особами, що перебували під їх впливом. Архів та реліквії укр. масонства вивезені С. В. Петлюрою до Франції, де було відкрито ложу «Голос України», а в Нью-Йорку — укр. масон. клуб.

Літ.: Stevenson D. The Origins of Freemasonry. Cambrige, 1988; Морамарко M. Масонство в прошлом и настоящем. М., 1990; Клизовский А. Правда о масонстве. Рига, 1990; Римаренко I. В. Масонство в Україні. «Людина і світ», 1997, № 5-6; Крижанівська О. О. Таємні організації в Україні (масон. рух у XVIII - на поч. XX ст.). К., 1998.

І. К. Омельченко, І. В. Римаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази