Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КОЗА НОСТРА
   

КОЗА НОСТРА

(італ. cosa nostra, букв. — наша справа) — ієрархічно-структурний вид італ.-сіцілійських мафіоз. груп, які діяли у США в 50—60-х pp. 20 ст. На поч. 50-х pp. К. н. складалася з 24 груп (сімей). У великих містах ці групи об'єднувалися переважно в синдикати. В Нью-Йорку, напр., діяло 5 синдикатів. На чолі кожної сім'ї стояв т. з. дон. Дони найбільших кланів створювали комісію, яка виконувала функцію «меча справедливості». Кожен дон мав заступника і консультанта. Нижче стояли т. з. лейтенанти, які були проміжною ланкою між доном і безпосередніми «працівниками».

Діяльність К. н. грунтувалася на т. з. законі омерти (італ. omerta — кругова порука), своєрідному «кодексі мовчання», згідно з яким представники сім'ї не мали права не тільки співпрацювати, а навіть спілкуватися з правоохор. органами, наміченою жертвою чи її родиною. Порушення цього «кодексу» каралося з боку мафіозної групи.

Найпоширенішими напрямами злочин, діяльності К. н. були незаконні перепродаж машин, утримування ресторанів, казино чи організація ігорного бізнесу, торгівля наркотиками, проституція тощо. В наш час діяльність К. н. у США практично подолана.

Р. О. Стефанчук.

 

Схожі за змістом слова та фрази