Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СОТНЯ
   

СОТНЯ

- 1) Військ, одиниця у давньоруському війську.

2) Військ, одиниця в укр. козац. війську (див. Козацтво, Реєстрові козаки).

3) Адм.-тер. і військ, одиниця в Гетьманщині та Слобідській Україні в 2-й пол. 17—18 ст.; складова частина полку. Охоплювала територію 10 і більше сіл. С. очолював сотен. уряд. У Лівобереж. Україні окремі С. підпорядковувалися безпосередньо гетьманові. Генеральній військовій канцелярії(напр., Батуринська, згодом Глухівська С). Сотен. уряд складався із сотника та сотен. старшини, до якої входили сотенний або городовий отаман, писар, осавул і хорунжий. Спочатку сотен. старшина була виборною. З кін. 17 ст. її призначала полк, старшина з наст, затвердженням найвищою старшин, адміністрацією. Діяли сотенні канцелярії. Сотенний суд, головою якого був сотник, розглядав цив. і менш важливі крим. справи між козаками, а також ін. мешканцями тер. С. Слобід, полки теж поділялися на С. У Слобід. Україні полково-сотенний устрій було ліквідовано 1765, в Лівобережній — на поч. 80-х рр. 18 ст.

4) Станово-корпорат. організація купецтва на тер. Давньої Русі, України та Росії в 11—18 ст. Купецькі С. були подібними до середньовіч. гільдій. Посадські С. об'єднували торг.-ремісни-че нас. феод, міст і були близькими до цехів. З кін. 15 ст. вони поступово перетворилися на адм.-тер. одиниці.

5) Військ, одиниця у козачих військах Рос. імперії, а також у збройних силах України — армії УНР та Укр. галицькій армії (УГА).

В. І. Прилуцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази