Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГАУПТВАХТА
   

ГАУПТВАХТА

(нім. Hauptwache — головна варта) — приміщення з майданчиком для виведення варти; спец, приміщення для утримання військовослужбовців під арештом. у Збройних Силах України г. — спеціально обладнане приміщення, призначене для утримання і нагляду за військовослужбовцями, які перебувають під арештом. г. буває гарнізонною або військовою. На г. тримають заарештованих військовослужбовців строкової служби, а також солдатів (матросів), сержантів (старшин), які служать за контрактом.

На г., крім військовослужбовців, заарештованих у дисциплінарному порядку, можуть тримати: а) військовослужбовців, заарештованих за ухвалою військового суду, слідчими органами з санкції прокурора, — впродовж усього терміну розслідування справи; б) військовослужбовців, засуджених військ, судом, — не більше 10 діб; в) засуджених військ, судом військовослужбовців, яких відправляють до дисциплінарної частини, — до набуття вироком законної сили; г) військовослужбовців, затриманих правоохор. органами за підозрою у скоєнні злочину, — не більше З діб; д) військовослужбовців, затриманих за порушення військової дисципліни, у нетверезому стані або таких, котрі не мають документів, — до витверезення або з'ясування особи, але не більше однієї доби. Заарештовані в дисциплін, порядку перебувають у загальних або одиночних камерах. Сержантів (старшин) тримають на г. окремо від солдатів (матросів). Солдатів (матросів), які перебувають на Г. у заг. камерах, залучають до занять із стройової підготовки, вивчення військових статутів і на роботи тривалістю не більше 8 годин на добу. Військовослужбовців, заарештованих і затриманих правоохор. органами, утримують на Г. окремо від заарештованих і затриманих у дисциплін, порядку. Побачення з ними дозволяється лише правоохор. органом, у віданні якого перебуває справа заарештованого, — за спец, ордерами. Заарештованих у дисциплін, порядку звільняє після закінчення строку арешту начальник Г. (черговий військ, частини). У разі смерті або тяжкої хвороби рідних заарештованого, а також за будь-якого стих, лиха, що спіткало його сім'ю, військовослужбовця можуть звільнити до закінчення строку арешту за наказом військового коменданта гарнізону. Напередодні держ. свят України, виборів Президента України і нар. депутатів наказом нач. гарнізону (командира військ, частини) заарештованих у дисциплінарному порядку звільняють із Г. Військовослужбовців, заарештованих правоохор. органами, звільняє начальник Г. на підставі постанови правоохор. органу.

Відправлення заарештованих на Г. та конвоювання їх, приймання заарештованих на Г., порядок утримання на Г. заарештованих у дисциплін, порядку та утримання заарештованих правоохор. органами регулюються Статутом гарнізонної та вартової служби ЗС України.

Є. Я. Кравець.