Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow спар-страх arrow СПОРІДНЕННЯ
   

СПОРІДНЕННЯ

— кровний зв'язок між людьми, з яким пов'язані виникнення, зміна чи припинення особистих і майнових прав та обов'язків відповідних суб'єктів. У Давньому Римі С. визначали за принципами агнату, що передбачали підпорядкування родичів домовладиці — главі родини (pater familias). Родичами ж вважалися всі, хто підлягав батьк. владі. Це могли бути не тільки кровні родичі глави сімейства у сучас. розумінні, а й дружини синів (невістки). Вони посідали місце дочки домовладики, ставали сестрою братів і сестер чоловіка. Родичами вважалися і приймаки та ін. особи, які тим чи ін. чином потрапляли під владу домовладики. Дружина домовладики також підпадала під його владу і тому посідала місце родички. Це було т. з. агнатське С, яке визначалося тільки за чол. лінією. Безперечно, агнати були пов'язані між собою і кровними зв'язками, однак на той час у рим. системі приват. права кровний зв'язок ще не мав прав, значення.

Таке С. певною мірою стримувало формування правовідносин. Однак з розвитком продуктивних сил беззаперечна влада батька сімейства поступово обмежувалася. Це спонукало до зародження нової сім'ї — когнату, що грунтувався на кровному зв'язку (cogna-tio) між членами родини. З часом когнатське С. витісняє агнатське й утверджується С. за чол. або жін. лінією на основі кровних зв'язків. Когнатське С. лежить в основі сучас. сімейно-прав. відносин. За чинним Сімейним кодексом України родичами визнаються особи, які походять один від одного або від спільного предка. Залежно від цього розрізняють прямі та побічні родинні зв'язки. Пряма спорідненість визначається стосовно осіб, які послідовно походять один від одного. Висхідна пряма лінія спорідненості встановлюється від нащадків до предків (син — батько, онука — дід), низхідна — від предків до нащадків (батько — син, дід — онука).

Побічними є родинні зв'язки осіб, які походять від спільного предка [два брати є родичами, оскільки походять від однієї матері (батька)]. Рідних братів та сестер, котрі мають спільних батьків (матір і батька), називають повнорідними; тих, які мають спільну матір і різних батьків, — єдиноутробними; спільного батька і різних матерів — єдинокровними. Не є родичами діти кожного з батьків — зведені брати та сестри. До них належать син (дочка) чоловіка від попереднього шлюбу та син (дочка) дружини від поперед, шлюбу. Цих осіб не пов'язує походження від спільного предка.

У праві важливе значення має близькість С. Вона визначається шляхом встановлення ступеня С, тобто кількістю народжень, що пов'язують двох родичів (як прямих, так і побічних споріднених зв'язків) між собою. При цьому враховують кількість народжень, за винятком народження самого спільного предка. Рідні брат і сестра перебувають у другому ступені С., оскільки їх пов'язують два народження — брата і сестри [народження їх матері (батька) до уваги не береться]. Дід з онуком також перебувають у другому ступені С. їх пов'язує народження дочки (сина), а потім і самого онука.

С. є підставою для виникнення комплексу особистих і майн. прав батьків і дітей: права успадкування; права на одержання пенсії у випадку втрати годувальника; права на представлення інтересів родичів у суді тощо. Однак С. може бути і юрид. перешкодою для виникнення деяких відносин. Так, особи, пов'язані С, у передбачених законом випадках не можуть укласти між собою шлюб, а також разом працювати на одному й тому самому підприємстві, в установі чи організації, якщо у зв'язку з виконанням труд, обов'язків вони безпосередньо підлеглі чи підконтрольні один одному.

Літ.: Дигесты Юстиниана. М., 1984; Заїка Ю. О., Співак В. М. Право власності. Спадкове право. K., 2000; Дождев Д. В. Рим. частное право. М., 2003.

О. А. Підопригора, І. В. Жилінкова.