Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ш arrow ШОК ПСИХІЧНИЙ
   

ШОК ПСИХІЧНИЙ

(франц. choc - удар, поштовх, струс, потрясіння, від середньонідерл. schokken — штовхати) — гострий розлад психіки у відповідь на психотравмуючу ситуацію (раптова звістка про смерть близької людини, раптовий арешт, землетрус, пожежа, транспортна або ін. катастрофа тощо), яка загрожує життю або значущим його складовим та призводить до появи сильного страху. Виявляється гіпо- або гіперкінетичною формою афективно-шокової реакції. Гіпокінет. форма включає рухову загальмованість, аж до повного заціпеніння (ступору), сноподібне (присмеркове) потьмарення свідомості, патол. мовчання (мутизм), які тривають від кількох хвилин до кількох годин з наст, втратою спогадів (амнезією) про переживання катастрофіч. обставин та їх наслідків. Гіперкінетична форма — рухове збудження з розладом свідомості, що супроводжується нецілеспрямованими рухами, втечею, нерідко назустріч небезпеці, криком, вегетосудинними розладами (серцебиття, збліднення або почервоніння шкіри, сильне потіння, пронос), що розвиваються на тлі потьмарення свідомості з наст, амнезією. Інколи в картині такого психозу переважає панічний нестрим. страх. Збудження може раптово змінюватися загальмованістю, застиганням в одноманіт. позі, яка виражає жах, відчай. Цей псих, розлад може тривати до кількох діб, потім зникає, але за різних нагадувань про травмуючі переживання описані приступи можуть повторюватися.

Люди, що перебувають у под. психотич. станах, рідко скоюють крим. дії. У таких випадках є підстави говорити про неосудність осіб, які їх вчинили. Частіше Ш. п. виникає після правопорушення. Тоді ставиться питання про можливість притягнення правопорушника до слідства, суду та відбуття покарання. Внаслідок оборотності гострих психотич. станів суд.-слідчі дії припиняються тільки на час перебігу психозу. У разі затяжних реакт. станів виникає потреба в призначенні примусового лікування з наст, судом та відбуванням покарання.

Літ.: Судеб, психиатрия. М., 1988; Кудрявцев И. А. Комплексная судеб, психолого-психиатрич. экспертиза (Науч.-практ. руководство). М., 1999; Психіатрія. К., 2001.

О. К. Напреєнко.

 

Схожі за змістом слова та фрази