Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дер-дин arrow ДЕРЖАВНА ЖАНДАРМЕРІЯ
   

ДЕРЖАВНА ЖАНДАРМЕРІЯ

(франц. gen darmerie, від gens d'armes, букв. — люди зброї) — орган захисту правопорядку і держ. безпеки Західноукраїнської Народної Республіки у 1918—20. Утв. рішенням Державного Секрет аріату ЗУНР (уряду) від 6.XI 1918 замість громадської міліції. Підпорядковувалася безпосередньо Держ. секретарству військ, справ, згодом — відділу публічної безпеки цього відомства. У складі секретарства була також інспектура Д. ж. Командування Д. ж. перебувало у Тернополі й Станіславі (тепер Івано-Франківськ). Територіально Д. ж. поділялася на 23 відділи. У структурі жандармерії були окружні й повітові команди, міські та сільські станиці. В службових справах вони підлягали окружним і повітовим комісарам. Станом на лютий 1919 було сформовано 18 місцевих органів Д. ж. Після встановлення у ЗУНР диктатури (червень 1919) Д. ж. було підпорядковано Начальній команді Української галицької армії (УГА), потім — Військовій канцелярії диктатора. Осн. функції Д. ж. визначено законом від 15.11 1919, розробленим на базі закону Австро-Угорщини про жандармерію від 25.XII 1894. Д. ж. була воєніз. організацією, призначеною для захисту сусп. ладу, державної безпеки й правопорядку. Закон окреслював структуру органів Д. ж., строк служби (не менше 4 років), порядок використання зброї, вимоги до службовців і соціальні гарантії для них. Завданнями Д. ж. були: охорона громад, безпеки, боротьба проти шпигунства і дезертирства, охорона військ, майна і комунікацій, тилу військ, проведення реквізицій в інтересах війська. В системі Д. ж. діяли школа вищих офіцерів, школи командирів станиць при окружних і повітових командах, школи пробних жандармів.

Окремо існували органи захисту безпеки на тр-ті. З 24.III 1919 при залізничній управі Держ. секретарства військ, справ працювала залізнична жандармерія. її функціями були: перевірка документів на залізницях, затримання шпигунів і диверсантів, охорона майна і порядку в потягах. Осередки залізнич. жандармерії у складі 8—20 чол. кожний діяли в 14 нас. пунктах. Жандарм, підрозділи (відділи польової жандармерії) існували в УГА: при штабах бригад — відділи по 30—50 чол., при штабах корпусів — сотні по 100—110 вояків.

У липні 1919 під натиском польс. військ підрозділи Д. ж. перейшли на тер. УНР за р. Збруч разом з УГА; там було сформовано 8 загонів Д. ж. і загін охорони диктатора Є. О. Петрушевича. Групу офіцерів і унтер-офіцерів Д. ж. було направлено інструкторами для підготовки загону охорони Директорії УНР. Частина жандармів разом з гірською бригадою УГА перейшла на тер. Чехословаччини.

Літ.: Чубатий М. Держ. лад на Зх. області УНР. Л., 1921; Історія укр. війська. Л., 1992; Тищик Б. Й., Вівчаренко О. А. Західноукр. Нар. Республіка. Коломия, 1993.

В. С. Сідак.

 

Схожі за змістом слова та фрази