Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow П-пен arrow ПАЛЕСТИНА
   

ПАЛЕСТИНА

(від давньоєвр. Pleshet — земля філістимлян) — історична країна на Бл. Сході, в зх. частині Азії. Територія між узбережжям Середземного м. на заході й долиною р. Йордану та Мертвим морем на сході — 27 тис. км2. Нас. — бл. 6 млн. чол. (1999, оц.): євреї, палестинці та ін. Офіц. мови — іврит і арабська.

Територія П. була заселена ще в 5 тис. до н. е. В 16—13 ст. до н. е. вона перебувала під владою Давнього Єгипту. 13—11 ст. до н. е. — період завоювання П. племенами гебреїв, які в кін. 11 ст. до н. е. заснували тут д-ву, що в 10 ст. до н. е. розпалася на 2 царства: Ізраїль та Іудею, завойовані згодом сусід, імперіями. Від 6 ст. н. е. П. стає рим. провінцією, у 7 ст. її захопили араби, в 11 ст. — хрестоносці, у 12 ст. — єгип. султани. Від 16 ст. П. — у складі Османської імперії, а 1917 її зайняли брит, війська. 1920 Ліга Націй надала Великобританії мандат на управління П. 29.XI 1947 ГА ООН скасувала англ. мандат, прийнявши резолюцію про утворення на тер.

П. двох незалеж. держав — єврейської і арабської. При цьому м. Єрусалим виділялося у самост. адм. одиницю під управлінням ООН. З порушенням цієї резолюції в одностор. порядку 14.У 1948 було проголошено утворення Держави Ізраїль. Внаслідок арабо-ізраїл. війни 1948—49 частина (6,7 тис. км2) території (у т. ч. Зх. Єрусалим), відведеної рішенням ООН для араб, населення, була окупована Ізраїлем. Сх. частина П. та Сх. Єрусалим (загалом — 5,5 тис. км^ увійшли до складу Трансйорданії (з 1949 — Йорданія), а сектор Газа опинився під контролем Єгипту. В ході війни 1967 ізраїл. війська окупували всю територію П., включаючи Зх. берег р. Йордану та сектор Газа. Впродовж 40 років палестинці не визнавали резолюцію ГА ООН 1947 і вели збройну б-бу проти Ізраїлю. 15.XI 1988 Нац. рада Палестини — вищий орган Організації визволення Палестини (ОВП) прийняла Політ, декларацію про утворення Держави Палестина. У декларації, підтриманій Радою Безпеки ООН, визнавалося право на існування Д-ви Ізраїль, але за умови виведення ізраїл. військ і ліквідації ізраїл. поселень на всіх араб, територіях, включаючи Сх. Єрусалим. 29.III 1989 Виконком ОВП призначив президентом Д-ви Палестина Я. Арафата. Це рішення підтвердила 2.ІУ 1989 Центр, рада ОВП. 30.Х 1991 у м. Мадриді (Іспанія) відбулася мирна конференція із врегулювання конфлікту на Бл. Сході. Проте наступні арабо-ізраіл. переговори не дали позитивних результатів. Лише 13.IX 1993 на переговорах між Ізраїлем і ОВП у Вашингтоні була підписана Декларація про принципи перех. врегулювання. Нею передбачалося введення самоуправління палестинців у секторі Газа і в зоні м. Єрихон (Зх. берег Йордану) та утворення Тимчас. палестинської автономії. Перехідний період для врегулювання палест. проблеми визначався 5 роками. В жовт. 2000 мир. процес був перерваний внаслідок загострення конфлікту між сторонами. За палест.-ізраїл. договором 24.IX 1995 законод. органом після перех. періоду став одно-палат. парламент у складі 88 депутатів — Палестинська законодавча рада. З її складу сформовано уряд Палестинської нац. адміністрації, який є вищим адм. органом автономії на чолі з головою.

Палест. автономія має статус постійного спостерігача при ООН з 1998. Входить до Ліги араб, держав з 1976.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази